Конгресът на САЩ одобри законопроекта за повишаване на тавана на държавния дълг и финансиране на правителството, предаде Ройтерс.
Документът бе приет след ожесточени битки в Сената и Камарата на представителите, след като от 16 дни множество федерални служби са затворени заради липса на финансиране. Без бързи действия САЩ бяха изправени и пред опасността днес да изпаднат в неплатежоспособност. Документът бе приет от Камарата на представителите с 285 гласа "за" и 144 "против".
По-рано Сенатът одобри законопроекта с 81 гласа "за" и на 18 "против".
Предстои последната стъпка - законът да бъде подписан от президента Барак Обама.
Президентът на САЩ Барак Обама заяви по-рано, че "незабавно" ще подпише законопроекта за повишаване на тавана на държавния дълг и финансиране на правителството, след като бъде получено и одобрението на Камарата на представителите, предаде Ройтерс.
Обама благодари на Сената за приемането на законопроекта Правителствените служби ще възобновят дейността си веднага след подписването на документа, допълни президентът на пресконференция.
"Да се надяваме, че следващият път няма да се чака последния момент", каза той. "Трябва да си върнем доверието на американския народ", посочи Обама на Конгреса.
Спирането на дейността на правителствените служби вече струва на американската икономика 24 млрд. долара, изчисли междувременно рейтинговата агенция Стандард енд Пуърс (Standard & Poor's), цитирана от ИТАР-ТАСС.
"Правителството на САЩ спря работа преди повече от две седмици. Според нас това е довело до забавяне на растежа на брутния вътрешен продукт (БВП) за четвъртото тримесечие на текущата година с не по-малко от 0,6 на сто в годишно изчисление, т. е. струвало е на националната икономика загуби от 24 млрд. долара", посочва рейтинговата агенция.
Стандард енд Пуърс отбелязва също така, че заради бюджетната криза е била принудена да понижи прогнозата за растежа на БВП през четвъртото тримесечие.
"През септември очаквахме, че растежът на БВП през четвъртото тримесечие ще достигне 3 процента на годишна основа, предполагайки, че политиците са си научили урока от ситуацията през 2011 година и са взели мерки, за да предотвратят спиране на работата на правителството и опасността от дефолт. Очакванията ни обаче не се оправдаха и ни се наложи да понижим прогнозата за растежа на БВП до близо 2 процента", посочва агенцията, цитирана от БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.