Във Виетнам има конкретен интерес към инвестиции от България, каза пред журналисти президентът Росен Плевнелиев, който е на държавно посещение в азиатската страна.
Вчера президентите на България и Виетнам приеха декларация за стратегическо партньорство и анекс за нов модел на икономическо сътрудничество между двете страни.
Репутацията на България във Виетнам е особено висока, уважението към страната ни е дълбоко и силно, а това дава сериозни възможности за българския бизнес и институции да се възползват от това преимущество, посочи Росен Плевнелиев. Той е оптимист, че в следващите няколко години ще има нарастване на стокооборота между двете страни и ще има български инвестиции във Виетнам, както и виетнамски в България.
Президентът посочи, че има български компании, които искат да инвестират във Виетнам - в инсталации за рециклиране на отработени масла, в други екологични проекти, в мини от национално значение във азиатската страна, както и възможности за изграждане на български фабрики във Виетнам в текстилната и хранителната индустрия, във фармацевтиката.
Плевнелиев отново посочи, че има интерес и конкретни намерения от български компании за създаване на съвместни производства с Виетнам - в хранителната промишленост, винения сектор, тютюневите изделия, фармацевтиката, производството на храни. Някои от големите виетнамски компании - вкл. най-голямата строителна компания или виетнамската петролна компания, която е световен гигант със собствени находища на газ и петрол – търсят възможност за сътрудничество с определени български компании, отбеляза президентът.Той изтъкна и възможностите за сътрудничество в областта на отбраната, като припомни, че има споразумение за това и се очакват първи конкретни резултати в сферата на утилизирането на военни продукти, доставките от България към Виетнам на определени военни продукти и системи, в съвместните усилия за модернизация на руско въоръжение, с което разполагат и двете страни, процес, в който страната ни има определен опит.
Искаме Виетнам да изнася повече метали, какао, кафе, въглища, гума, риба и рибни продукти за България, обобщи Плевнелиев. Той отбеляза, че има предложение от българска страна и има вероятност в една от българските индустриални зони, вероятно на черноморско пристанище - Бургас или Варна, да се създаде логистичен център за риба и рибни продукти на виетнамската държавна компания, която е световен лидер в тази област, с възможности и за препакетиране и доставка на крайни продукти в ЕС. Плевнелиев каза, че ще се работи и за възможността от България да се увеличат доставките във Виетнам на фармацевтични, хранителни продукти, козметика, кисело мляко, розово масло .
Всички тези идеи ще бъдат подготвени в конкретен списък и посланиците на двете страни и Министерството на икономиката ще координират усилията по новия план за икономическо сътрудничество между България и Виетнам, заяви президентът, цитиран от БТА.