IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Взривеният джип на Тянанмън е терористичен акт, призна Пекин

Петима души са задържани

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Китай обяви официално днес инцидента в понеделник на знаковия площад Тянанмън в столицата Пекин за терористичен акт. Петима души са задържани, предаде Франс прес, като се позова на държавната телевизия.

Агенцията отбелязва, че китайските власти и официални медии досега са отказвали да признаят открито, че сърцето на Пекин може да стане сцена на атентат. Площад Тянанмън е невралгичният център на властта в страната.

Китайската полиция издирва осем заподозрени след предполагаемия самоубийствения атентат, предаде по-рано днес Асошиейтед прес. Мениджър в пекински хотел съобщи, че седем от осемте имена в разпространявания от полицията списък на заподозрените са типично уйгурски, а последното е китайско.

Уйгурите са етнически тюрки мюсюлмани, които населяват предимно северозападния китайски Синцзян-Уйгурски автономен район. В областта има сепаратистко движение и периодично се стига до смъртоносни сблъсъци.

Петима души загинаха и 38 бяха ранени, след като джип се вряза в множеството на знаковия площад в китайската столица, след което се заби в каменен пост пред Забранения град и се подпали. Тримата пътници в автомобила загинаха.

Жертвите са били от едно семейство, уточни днес китайската държавна телевизия, цитирана от Франс прес.
 

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата