"Недостиг на недоверие към правителството в Украйна" попречи на опозицията да прокара вчера в парламента вот срещу кабинета, пише руският в. "Комерсант".
Според украинските закони нов опит за вот на недоверие към правителството е възможен чак една година след провала на предишния. Съответно противниците на президента Виктор Янукович губят възможността да сменят властта в страната по мирен път чрез действащите институции. Остава им да се осланят на енергията на революционните маси - десетките хиляди демонстранти, взели фактически под контрол центъра на Киев, смята изданието.
Неуспехът на опозицията във Върховната рада показа, че управляващата Партия на регионите се отърсва от първия шок, сплотява редиците си и е готова за съпротива. При това управляващите още не са задействали основния си ресурс – според експерти Янукович може при нужда да привика в Киев свои "фенове" от лоялни към него източни и южни региони на Украйна.Така властта ще демонстрира пред Европа, че едва част от украинците са против своя президент, но поне половината не са съгласни с исканията и методите на "Евромайдана", добавя "Комерсант".
Претърпели загуба в парламента, опозиционните лидери призоваха хората да тръгнат към президентската канцелария с искане Янукович да използва правото си да прати кабинета в оставка. Но държавният глава вече бе заминал на посещение в Китай, отбелязва "Независимая газета".
Вчерашните събития не са победа на властта - те само показаха на демонстрантите, че нито те, нито опозицията нямат легитимен начин да влияят върху властите. А "хората бяха излезли на масов протест тъкмо защото са лишени от свобода на словото, на мнението, на избора, защото властта използва закона в свой интерес" - значи "протестът ще стане още по-ожесточен", коментира украинският експерт Костянтин Матвиенко.
След силовото разпръсване на демонстранти тези дни украинците вече не смятат за легитимна своята власт, обобщава колегата му Виталий Бала. Според него най-добрият изход ще са предсрочни избори на президент и парламент, също и формиране на ново правителство.
Междувременно чиновниците в Киев се надяват да убедят ЕС, че са необходими тристранни консултации за положението с участие на Русия. А вчера премиерът Азаров заяви: "Протегнахме ви ръка, но ако видим в отговор юмрук, предупреждаваме ви, че имаме достатъчно сили". Киев не изключва силов сценарий с непредсказуеми последици, посочва "Независимая газета".
Опозицията настоява ЕС да наложи санкции на днешните власти в Украйна, пише "РБК дейли". Изданието цитира европейски дипломат, говорил пред в. EUobserver. Според него, ако насилието в Украйна ескалира, редица европейски страни може например да замразят банковите сметки на хората около Янукович. ЕС впрочем няма желание да изостря ситуацията и едва ли ще има някакви санкции, уточнява източникът - "никой не иска
Украйна да се превърне в Беларус".
Европа, напротив, "е готова още сега да направи икономически отстъпки на Украйна, но за целта са потребни реформи в икономиката, а Янукович не е съгласен" и въпросът опира до "положението в страната като цяло - нивото на демократизация, корупцията и т. н.", заявява за всекидневника анализаторът Олександър Вишняк.
Силите извън Украйна, стоящи зад киевските протести, са изплашиха много силно от възможността страната да се преориентира към Изтока. И ще сторят всичко, за да не допуснат това. Дошъл е моментът на истината, моментът за борба, коментира пред "Вечерняя Москва" Максим Шевченко от Съвета за развитие на гражданското общество и човешките права към президента на Русия.
Същевременно "Русия трябва да спре украинофобията в руските медии", добавя политологът. Запитани на сайта на "Московский комсомолец" как ще приключи според тях кризата в Украйна, повечето читатели (55,45 на сто)
отговарят: "Всичко ще си остане, както преди". "Влизане (на Украйна) в ЕС и оставка на президента Янукович"
очакват 24,87 процента, а членство на страната в Евросъюза и оставка на кабинета - 19,67 на сто от участниците в анкетата.
(БТА)