САЩ приканиха международната общност да застане в единен фронт срещу Северна Корея, екзекутирала човека, смятан за втори по значение в страната. Събитието нервира допълнително Сеул, разтревожен от непредсказуемите постъпки на пхенянския владетел, който разполага с ядрено оръжие, пише Франс прес.
Събитията от последните дни трябва според държавния секретар на САЩ Джон Кери да тласнат "Китай, Русия, Япония, Южна Корея и всички ни да останем единни, да не пестим усилията за денуклеаризация".
Шейсет и седемгодишният Джан Сон Тхек бе арестуван, изправен на съд с обвинение в заговор и корупция и миналата седмица - екзекутиран. Смятаха го за човек номер две в йерархията на режима и наставник на племенника му Ким Чен Ун, наследил от баща си висшия пост в страната след смъртта му през декември 2011 г.
Макар да призна, че Корея остава "сравнително непрозрачна", държавният секретар посочи, че САЩ виждат в Ким Чен Ун "импулсивен, непредсказуем (лидер), който се тревожи за мястото си в структурата на властта и предприема маневри, за да премахне всеки възможен противник или конкурент".
"Оттук идва тази безмилостна, ужасна диктатура, а и неговата неувереност в себе си", заяви дипломатът в интервю, излъчено снощи от американската телевизия Ей Би Си. "Това е лош знак, знак за днешната нестабилност и опасност."Същото безпокойство виждаме в Сеул, където президентката Пак Гън Хе предупреди в понеделник за евентуални "безотговорни провокации" от страна на Севера. "С оглед последното развитие на Север е трудно да прогнозираме как ще се мени политическата ситуация", заяви Пак Гън Хе.
"Не е изключено да последват безотговорни провокации", добави тя и нарече положението на полуострова "сериозно и непредвидимо".
Покажи, че владееш положението
Президентът на Южна Корея призова армията да засили бдителността по границата със Севера, по-специално в района около морската граница в Жълто море. Тя свика в понеделник вечерта шефовете на структурите за сигурност и отбрана, за да обсъди с тях събитията в Северна Корея.
Екзекуцията на Джан, съпроводена очевидно с чистка в редиците, е най-значимото политическо събитие в Северна Корея, откакто Ким Чен Ун пое властта.
Аналитиците оценяват различно това прочистване на върхушката: според някои младият, трийсетина годишен лидер си е изпуснал нервите; други смятат, че демонстрира абсолютната си власт и контрол - отървава се без колебание от човек, станал безполезен.
От два дни насам севернокорейският водач по-често се появява пред камери и прави посещения ту в рибовъдно стопанство, ту на строежа на ски курорт.
Ким "не успя да сдържи радостта си и неволно се усмихна", след като научи колко е нараснала рибната продукция тази година, съобщи официалната агенция КЦТА.
Според Шин Ин Кюн от изследователската верига "Кориа дифенс нетуърк" държавният ръководител "се представя за господар на положението с цел да успокои хората в страната, да им покаже, че режимът е стабилен дори и след смъртта на Джан".
Екзекуцията му не е първият подобен случай, посочи в неделя вечерта Джон Кери. "Знаем за доста голям брой екзекуции през последните месеци", каза той.
Според американския дипломат чистката говори за спешна нужда от денуклеаризация на Корейския полуостров и подновяване на шестстранните преговори (между двете Кореи, Китай, Русия, САЩ и Япония), за да бъде Пхенян убеден да се откаже от ядрената си програма срещу помощ, по-специално в енергийния сектор.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.