Само преди 2 години Владимир Путин беше категоричен, че Михаил Ходорковски няма да бъде помилван: „Мястото на всеки крадец е в затвора“. Сега позицията на президента е: „10 години са достатъчно дълго време“.
Наистина забележителна промяна, отбелязва Би Би Си. Но какво може да значи тя?
Самият Ходорковски засега ограничи реакцията си до изявление, че е поискал да бъде пуснат предсрочно по семейни причини, но не е признавал вината си. След това замина за Германия.
Досега бившият олигарх отказваше да приеме помилване или изгнание в чужбина, защото това би значело, че приема присъдата си. А Ходорковски винаги е бил категоричен, че процесът срещу него е скалъпен на базата на фалшиви обвинения.
Според някои слухове след 10 години в затвор в непосредствена близо до Полярния кръг някогашният най-богат човек в Русия е решил да преглътне гордостта си, тъй като е бил заплашен с нов процес. Тоест още години зад решетките.
Въпросът е дали помилването е обвързано с условие Михаил Ходорковски да замине в чужбина и никога да не се връща в родината си?
За 10 години в затвора Ходорковски се превърна от могъщ олигарх в уважаван дисидент, който може да влезе в клуба на Андрей Сахаров и Александър Солженицин, считат от Би Би Си.
Физикът и дисидент Сахаров беше арестуван в началото на 80-те след протестите му срещу съветското нахлуване в Афганистан и заточен в Горки. До 1986 година е държан под строго полицейско наблюдение, преди Михаил Горбачов да му позволи да се завърне в Москва.
Сахаров продължава да отстоява своите виждания и се превръща в лидер на новата демократична опозиция, която предизвиква комунистическата власт.
Дали подобна перспектива е вероятна за Ходорковски? Дали ще му бъде позволено да влезе в политическия живот и да се изправи срещу Путин? За Би Би Си това едва ли ще се случи.
Британската медия посочва, че далеч по-реално е бившият петролен магнат да има съдба, сходна с тази на Нобеловия лауреат Александър Солженицин. Писателят е арестуван през 1974 година и изпратен в изгнание първо в Западна Гермаиия, а впоследствие в Съединените щати.
По онова време шефът на КГБ Юри Андропов правилно преценява, че това е единственият разумен начин за справяне с яростния критик на съветската власт.
Тази тактика обаче може и да не сработи в случая с Ходорковски, посочва Би Би Си.
За разлика от Солженицин Михаил Ходорковски владее английския език и в ерата на глобалните комуникации неговият глас, неговите коментари могат да получат много силен отзвук в родната Русия, дори и от разстояние.
Но и тук не е ясно дали няма допълнителна договорка? Дали Ходорковски не е получил свободата си в замяна на „политическо“ мълчание?
Може да се предполага и че самият Путин вече не гледа на бившия олигарх като на сериозна заплаха, сериозен опонент в битката за власт и влияние.
Да, Ходорковски е уважавана фигура от западните либерали и малка част от руското население, която застава срещу методите на управление, прилагани от руския президент.
Но за болшинството руснаци, за обикновените хора, които всъщност са твърдият електорат на Путин, Михаил Ходорковски си остава омразният олигарх, натрупал милиарди чрез кражби от държавата и народа.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.