Родителите на Михаил Ходорковски пристигнаха днес с частен самолет в Берлин, за да се срещнат със сина си, предаде ИТАР-ТАСС, позовавайки се на германски медии.
Ходорковски пристигна в германската столица вчера, след като беше помилван от руския президент Владимир Путин след 10 години, прекарани в трудов лагер. По-рано днес бившият руски петролен магнат се срещна с големия си син Павел.
Пристигането на бившия руски магнат Михаил Ходорковски в Берлин и ролята на бившия германски външен министър Ханс-Дитрих Геншер за помилването и отпътуването му за Германия е централна тема в днешната германска преса.
Повечето вестници разказват подробно как 86-годишният Геншер години наред е работил зад кулисите за освобождаването на най-известния критик на Кремъл. Седмичникът "Цайт" съобщава, че през последните два месеца Геншер се е срещал два пъти с руския президент Владимир Путин в Москва, а вчера, когато беше обявено помилването, е получил молба за помощ от адвокатите на Ходорковски и веднага е организирал пътуването му до Берлин.
Освобождаването на Михаил Ходорковски не бива да се тълкува като сигнал, че в Русия е настъпила промяна, предупреждават повечето вестници. Най-тиражният всекидневник - таблоидът "Билд", пише: "Помилването на Ходорковски не означава, че Путин се е превърнал в ревностен застъпник на правовата държава. (...) Напротив, само една авторитарна система може да реши какви присъди да издават съдилищата и кога следва да се отмени наказанието." Според "Билд" освобождаването на Ходорковски не е политическа промяна, а "маркетингов ход" на Кремъл.
Левоцентристкият "Зюддойче цайтунг" коментира, че внезапното освобождаване на най-известния критик на Путин след 10 години в затвора "оставя послевкус на коварство". Изданието отбелязва, че "предполагаемата човечност на Путин" преди всичко трябва да напомни, че "страхът, шантажът и манипулацията са лостовете, на които се крепи властта му".
"Франкфуртер алгемайне цайтунг" посочва, че напускайки Русия, Михаил Ходорковски е направил услуга на Путин. Според вестника всичко, което бившият затворник каже от чужбина, вече може да бъде пренебрегвано от Кремъл. Изданието допълва, че ако Ходорковски пожелае да остане в Германия, трябва да му бъде разрешено. "За разлика от Сноудън той заслужава нашето гостоприемство", подчертава "Франкфуртер алгемайне цайтунг", препращайки към споровете в Германия дали на бившия сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън, който разкри американските програми за световен шпионаж, трябва да бъде дадено политическо убежище във Федералната република.
Консервативният "Ди велт" коментира в тази връзка, че все още не е ясно дали Ходорковски ще обърне гръб на Русия. Изданието посвещава специален материал на бизнеса на бившия магнат в Русия. Под заглавие "Ходорковски е свободен, но концернът му е разбит" "Ди велт" пише, че след ареста на Ходорковски преди 10 години петролният сектор в Русия отново е под контрола на Кремъл, пише БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.