Срокът за приключване на дейностите по дезактивация на почвата в Североизточна Япония, където се намира авариралата АЕЦ "Фукушима-1", е удължен с три години. Предвидено бе работата да приключи до март 2014 г., но по ред причини това не може да стане, обяви вчера японското министерство на околната среда, цитирано от ИТАР-ТАСС.
Ведомството е разработило нов, по-реалистичен график и ще направи всичко възможно, за да задоволи нуждите на местното население, каза екоминистърът Нобутеру Ишихара. По думите му сред основните проблеми е недостигът на терени, където да бъде съхранявана извозената заразена пръст в очакване да бъде дезактивирана.
Властите в редица префектури отказваха да разрешат изграждането на специални комплекси за целта от страх, че населението ще се възпротиви. Японското министерство все пак се надява до март идната година да приключи дезактивацията в 11 града от префектура Фукушима, където се намира пострадалата централа.
Междувременно правителствената комисия за контрол върху атомната енергетика съобщи, че през изтеклите почти три години след аварията съдържанието на радиоактивни частици във въздуха в радиус от 80 километра около АЕЦ "Фукушима-1" е спаднало двойно. Според нейни експерти въздухът край самата централа постепенно става все по-чист, което е твърде положителна тенденция.
Японското правителство и операторът на пострадалата АЕЦ - компанията ТЕПКО, все още имат да решават трудна задача: трябва да бъдат дезактивирани над 20 милиона кубични метра пръст в самата префектура и в ред съседни територии. Става дума за крайно труден и скъпоструващ процес, тъй като е необходимо почвата да бъде извозвана в специални хранилища, за да бъде пречистена. Кабинетът в Токио ще изразходва за ликвидиране на последиците от аварията в АЕЦ "Фукушима-1" най-малко един трилион йени (близо 10 милиарда долара), добавя ИТАР-ТАСС.
(БТА)