Разпятието – основният символ на християнството, вероятно е представяно грешно през вековете, тъй като не съществува нито едно доказателство, потвърждаващо разпространеното схващане за забити пирони в дланите и нозете на Христос, предаде АФП, като цитира научна статия, публикувана в априлския брой на реномираното английско списание „Journal of the Royal Academy of Medicine”.
Схващането, предавано от век на век, за мъж, разпънат на кръста, със забити пирони в дланите и нозете, с изпънати ръце и с глава, сочеща небето, не е описано подробно в нито един от известните документи, разкриващи медицинските причини за смъртта на Христос.
„Древните източници сочат, че по това време хората са разпъвани в различни пози на телата, както и че са използвани различни средства за прикрепването им към кръста”, обясниха двамата автори на изследването Пиърс Мичъл и Матю Мислън.
„Осъдените обикновено не са били разпъвани с главата нагоре, нито пък са им били забивани пирони в ръцете и краката”, поясниха професори от медицинския факултет на Империал Колидж в Лондон, които подчертаха, че не поставят под съмнение самото разпятие.
Кръстовете са били поставяни с всевъзможна ориентация, като жертвите са слагани най-често с главата надолу и привързвани с въжета към кръста. Има сведения и за забивани гвоздеи в областта на гениталиите, но това е било рядкост.
„Ако Христос е разпънат нагоре с главата, то под краката му би трябвало да има подвижна подпора, която да удължи мъките му”, уточниха авторите. Единствено руският кръст бива изобразяван с още една малка летва за краката, която обикновено е наклонена, за да осигурява стабилност на висящото тяло.
„Все още не е намерено доказателство за точното разположение на тялото на Христос, както и за най-разпространения вид разпъване в римската епоха. Едно обаче е сигурно - начинът на разпъване е определял физиологическите причини за смъртта”, казаха в заключение учените.