Ал Кайда обучава британски и европейски "джихадисти" в Сирия как да основават терористични клетки у дома, съобщава във водещото си заглавие днес британският вестник "Телеграф".
Публикацията се позовава на интервю с източник от свързаната с Ал Кайда ислямистка организация "Ислямска държава в Ирак и Леванта" и на информатори от западните тайни служби.
Според изданието интервюто с източника, представен само като Мурад, е първото потвърждение на съмненията, че Ал Кайда вербува привърженици от Великобритания, Европа и САЩ и ги обучава как да осъществяват терористична дейност в родните си страни.
Британските тайни служби се опасяват отдавна, че автентичните опозиционни групи в Сирия започват да намаляват влиянието си в полза на ислямистки екстремистки организации като "Ислямска държава в Ирак и Леванта", припомня вестникът.
Справянето със заплахата от терористи, подготвени в Сирия, е основната задача на МИ-5 през последните шест месеца.
В интервюто с "Телеграф" "Мурад" твърди, че британски, френски и американски муджахидини в Сирия са обсъждали потенциални цели за терористични нападения в родните си страни, сред които бил набелязан и Белият дом - резиденцията на американския президент, пише БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.