IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

България нарушава Европейската социална харта по 5 показателя

Страната ни е критикувана в доклад на структура към Съвета на Европа

Снимка: архив, Reuters

Снимка: архив, Reuters

България е допуснала нарушения по пет показателя на Европейската социална харта за периода 2008-2011 г., сочи доклад на Европейския комитет за обществени права към Съвета на Европа, представен днес.

Документът разглежда приложението на хартата, приета от 38 европейски държави. Хартата засяга правата на здравни грижи, социална сигурност и защита, както и на образование, безопасни и достойни условия на труд. Най-голям брой нарушения са били установени в Албания, Грузия, Молдова, Украйна, Гърция и Полша.

В документа се посочва, че броят на трудовите злополуки, завършили със смърт, е твърде висок в България, Литва, Молдова, Румъния, Русия, Турция и Украйна, с което са нарушени текстове от хартата. В частта от доклада, посветена на нашата страна, се настоява за събирането на ясно обособени статистически данни за броя и причините за тези злополуки.

Комитетът оценява като недостатъчни обезщетенията при пенсиониране, безработица и болест в България, Чехия, Финландия, Грузия, Италия и Словакия. Отчита се, че кризата в Европа е довела до отрицателно въздействие върху човешките права, особено в областта на икономиката, тъй като обезпечаването на социалната защита е свързано с бюджетни разходи, които са били намалени.

В доклада се посочва, че нараства броят на случаите на нарушени права при изплащането на социални осигуровки, което засяга най-уязвимите - бедните, безработните, възрастните и болните хора.

Нашата страна е дадена като лош пример за това, че поставя ограничителни периоди за получаването на социални помощи. Комитетът настоява, че такива помощи следва да бъдат изплащани толкова дълго, колкото е необходимо за нуждаещите се хора.

Сред пострадалите от въздействието на кризата и ограничаването на социалните разходи са и мигрантите, засегнати от борбата със "социалния туризъм", се посочва в документа.

Добавя се, че твърде често се наблюдава нарушаване на социална защита на чужденците, които стават жертва на дискриминация.

Комитетът приема като дискриминация твърде продължителните периоди на престой, изисквани от местните власти за чужденците, преди да им бъдат предоставени права на социална защита и съответните осигуровки. Комитетът е установил случаи на автоматично отнемане на разрешението за престой на чужденец, за да бъде лишен от правото на социални помощи. Като нарушители по този показател са посочени България, Белгия, Чехия, Дания, Финландия, Франция, Литва, Латвия, Испания и Македония.
 

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата