Безредиците и нарастващата политическа нестабилност в Украйна се отразиха негативно на икономиката на страната.
Равнището на долара спрямо местната гривна вече е почти едно към девет. Експерти твърдят, че в най-скоро време съотношението може да стане едно към 10.
Ако това се случи, единственият начин обикновените граждани да се предпазят, е като обменят парите си в долари, евро или друга стабилна валута, коментира местен икономист.
По думите му колкото повече продължава несигурната политическа ситуация в Украйна, толкова повече местната валута ще девалвира.
Икономистът твърди, че основният приоритет в момента е възможно най-бързото съставяне на нов кабинет. Междувременно германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер заяви, че възможността за налагане на санкции трябва да се използва като заплаха срещу украинското правителство, ако не се стигне до политическо решение на дългогодишния спор с опозицията.
Предложението на Щайнмайер значително се различава от линията на канцлера Ангела Меркел, предполагаща, че санкциите изобщо не са на дневен ред.
„Мисля, че сега трябва да използваме санкциите като заплаха“, каза министърът пред телевизия ARD, добавяйки, че Германия трябва да бъде готова да действа, ако ситуацията в Киев не се подобри.
От своя страна управляващата партия в Украйна предложи новата конституция на страната да бъде изготвена и гласувана до средата на април. Опозицията обаче все още отказва варианта за нова конституция, настоявайки за връщането на основния закон от 2004 г.
Днес стана ясно, че Европейският съюз е изразил готовност да изпрати посредници на високо равнище в Киев. Тяхната задача ще бъде да помагат за осъществяването на преговорите между властите и опозицията, така че да се стигне до решаване на острата политическа криза в страната.
Повече по темата вижте във видеото на Bulgaria On Air!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.