Докторите продължават с процедурата по изваждане на Михаел Шумахер от изкуствена кома. В същото време семейството му е изправено пред изключително тежки дни и месеци в напрегнато очакване дали техният Михаел ще успее да спечели най-трудната битка в живота си.
Би Би Си посочва, че съпругата на бившия пилот от Формула 1 прекарва всеки ден от последните 5 седмици до леглото на любимия. В началото Корина е в хотел в близост до болницата в Гренобъл, където е настанен мъжа й. След това се връща в семейния дом в Гланд, Швейцария и оттогава всеки ден пътува по 200 километра, за да е до съпруга си.
Почти неотлъчно до нея са двете им деца – Джина Мари на 16 г. и Мик на 14, който караше ски с баща си по време на злополучния инцидент на 29-и декември.
Редица фенове вече изпълниха социалните мрежи с радостни коментари по повод появилите се спекулации, че Шуми е започнал да премигва с очи и да реагира на тестове за рефлекси. Но за семейството му е ясно, че трудното тепърва предстои.
"Събуждането от кома няма много общо с това, което сме виждали по филмите", казва пред Би Би Си Люк Григс – говорител на водещата британска благотворителна организация за хора, живеещи с мозъчни наранявания.
"Този процес може да отнеме не само дни, но и няколко седмици. За близките страхът от това дали раненият ще оцелее, се измества от страха какво бъдеще очаква този човек и до каква степен той ще успее да се възстанови", посочва Григс.
Обикновено пациентите първо отварят очите си, след това започват да реагират на болка и едва най-накрая осъзнават чуждата реч.
Водещият на популярното шоу "Top Gear" Ричард Хамънд си спомня за тежката катастрофа, след която изпада в кома през 2006-та година. И по-скоро за последствията, които инцидентът нанася на съпругата му Минди.
"Аз нямам спомен от случилото и последвалото лечение. Но жена ми... Когато чухме за Михаел, тя изпадна в шок... Защото знаеше през какво ще трябва да премине неговото семейство", споделя Хамънд.
Екипът, който се бори за живота на Шумахер, не дава много информация за хода на лечението. Това, което специалистите потвърдиха е, че единствено каската е спасила живота на 7-кратния световен шампион.
Според скорошни проучвания около 20 на сто от възрастните, получили тежки мозъчни травми, успяват да се възстановят почти напълно. Но повечето умират или изпадат във вегетативно състоние.
Източници близки до семейство Шумахер разкриха пред журналисти, че всички са наясно с голямата вероятност ситуацията да се влоши драстично за много кратко време.
Д-р Питър Къркпатрик, водещ британски неврохирург, счита, че е много слабо вероятно Михаел Шумахер да се възстанови напълно, въпреки че подобно развитие е "медицински възможно".
Михаел и Корина са женени от близо 20 години, като и двамата нееднократно са заявявали, че дори не са се карали сериозно през цялото това време. Но екстремна ситуация, в каквото са поставени двамата в момента, може да окаже негативно влияние дори и върху най-здравата връзка.
Гребецът Джеймс Кракнел наскоро призна в автобиографичната си книга, че травма в главата при падане от колело, е променила коренно отношенията със съпругата му.
"Лекарите първо й казаха, че няма да оживея. После, че ще се събудя, но няма да знам коя е. След това дойде периодът, в който трябваше да се уча на най-основните физически движения, включително да ходя. Мъчителен процес, който ме направи сприхав, гневен. Отношенията между нас, такива каквито бяха, останаха в миналото", разкрива участникът на Олимпийски игри.
За Люк Григс възстановяването е абсолютно уникално за всеки пациент: "Истината е, че последствията от мозъчна травма могат да са разрушителни и доживот. Подобно нараняване може да засегне всичко – ходенето, говоренето, мисленето, усещанията. Може да промени както характера, така и способностите".
Но Григс не пропуска да уточни: "Въпреки всичко знаем, че с подходящата помощ в точното време, животът след претърпяно тежко мозъчно-черепно нараняване е възможен".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.