Броят на отказите за издаване на американски визи за български граждани са основният проблем пред отпадането на визовия режим, защото броят бе намален от 10 на 3 процента (от заявленията), което общо взето е недостижимо. Това заяви пред журналисти в Брюксел министърът на външните работи Кристиан Вигенин, цитиран от БТА.
Министърът бе помолен да коментира внесеното вчера уведомление от София до Европейския парламент, Европейската комисия и Съвета на ЕС за това, че САЩ, Канада и Австралия прилагат визов режим за българските граждани.
Броят на отказите е процес изцяло в ръцете на американската страна. Без да се съмняваме в обективността на американските консулски служби, това не е нещо в нашия контрол, отбеляза Вигенин. Бихме могли да се опитаме съвместно с американското посолство да разгласим по-широко изискванията за виза и да стане ясно кои категории от граждани не могат да очакват да получат визи. Това е субективно и може да влезем в излишна дискусия, добави той.
Вигенин поясни, че съществуват законодателни предложения, които трябва да получат одобрението на Конгреса на САЩ, за да се върнат отново на 10-те процента граница на отказите от броя на подадените заявления за виза, за да отпадне визовият режим за българите. Това е процес, който може да отнеме повече време и е свързан с миграционната политика на САЩ, добави министърът.
В отговор на въпрос той поясни, че нагласата на нашето правителство, както изглежда и на останалите държави в ЕС, за чиито граждани САЩ прилагат визов режим, е да не се иска от Европейската комисия въвеждането на визи за американци. Според съответния европейски регламент, след като вече бе уведомена, в срок от 90 дни ЕК може да прекрати безвизовия режим за граждани на САЩ, ако Вашингтон не премахне визите за всички граждани на ЕС.
Смятаме, че в диалог със САЩ, Канада и Австралия за този период можем да постигнем необходимите пробиви, заяви Вигенин. Със САЩ е по-сложно, защото има определени законодателни изисквания, които не са свързани с решение на американското правителство, а Конгресът и Сенатът трябва да въведат промени, за да направят възможно ние да отговорим на изискванията за отмяна на визовия режим, добави той. Предпочитаме да бъде конструктивни и се надяваме този наш подход да бъде оценен, заяви Вигенин.
Той уточни, че визи за Канада имат само гражданите на България и на Румъния. Има възможности за въздействие, предстои ратификацията на споразумението за свободна търговия между ЕС и Канада, където имаме своите възможности, но се надявам да не стигнем до това, посочи министърът. От сигналите от канадска страна изглежда въпросът ще бъде решен по-лесно, допълни той.
По неговите думи проблемът не е толкова конкретно за България и Румъния, а в това, че Канада е твърде щедра към имигрантите и там е причината за задържането на визовия режим с някои страни. Някои предвиждани промени в местното законодателство биха позволили отмяната на визите за българи и румънци, добави
Вигенин.