IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Расмусен: Русия да прекрати военната ескалация в Крим!

"Изправени сме пред най-тежката заплаха след студената война"

Снимка: БТА

Снимка: БТА

НАТО призова Русия да върне в базите им войниците си в Крим и се обяви за запазването на териториалната цялост на Украйна в лицето на най-голямата заплаха за европейската сигурност от края на Студената война, предаде Ройтерс.

"Украйна е ценен и дългогодишен партньор за НАТО. В тези трудни моменти НАТО застава на страната на Украйна, подкрепя суверенитета на Украйна, териториалната цялост и основните принципи на международното право", заяви генералният секретар на алианса Андерс Фог Расмусен.

Кризата в Украйна ескалира днес, след като парламентът в Крим гласува за присъединяване на украинската автономна република към Русия.

По думите на Расмусен тази криза има сериозни последици за сигурността и стабилността в Евроатлантическия регион като цяло. "Ние сме изправени пред най-тежката заплаха за европейската сигурност след края на студената война", изтъкна генералният секретар на НАТО.

"Преди всичко ние призоваваме Русия да изпълни международните си задължения и да прекрати военната ескалация в Крим. Ние призоваваме Русия да изтегли войските си в техните бази и да се въздържа от всякаква намеса другаде в Украйна", добави Расмусен.

Украинският премиер Арсений Яценюк заяви днес в централата на НАТО в Брюксел, че военната опция за излизане от кризата в Украйна изобщо не е в дневния ред на правителството му, и призова Русия "да направи първата крачка назад", предаде Франс прес.

Преходното правителство на Украйна е решено да намери изход от кризата в страната само по мирен път. Не разглеждаме възможността за използване на военна сила за излизане от кризата. Именно това дойдох да кажа тук, в централата на НАТО. Възнамеряваме да решим ситуацията единствено по мирен път, каза  Яценюк, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Военна опция не се обсъжда, но нека бъдем ясни: Русия е този, която трябва да направи първата крачка назад, каза украинският премиер след среща с генералния секретар на алианса  Андерс Фог Расмусен.  Правителството не разглежда понастоящем въпроса за присъединяване на Украйна към НАТО, каза Яценюк в отговор на журналистически въпрос дали сегашните украински власти обмислят възможността за членство на страната в алианса. "Това не е на нашия радар", допълни в духа на натовската терминология украинският премиер.

Яценюк покани Съвета на НАТО на равнище посланици да организира заседание в Киев и поиска техническа помощ от алианса за подобряване на военния капацитет на Украйна. Това би спомогнало значително за повишаване на отбранителните ни способности и за поддържане на стабилността в района, изтъкна той. Расмусен приветства "сдържаността на украинската армия пред сериозния натиск", на който е подложена. Хладнокръвието е пътят към понижаване на напрежението, отбеляза той.

Наблюдателите от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), изпратени в Украйна по молба на новата власт в Киев, не са били допуснати да влязат в Крим, потвърди ОССЕ, цитирана от Франс прес. Четирийсетимата невъоръжени военни, които са от 21 страни членки на базираната във Виена организация, се върнаха обратно към град Херсон, където трябва да вземат решение за продължаването на мисията си, уточни говорител на ОССЕ.

Съединените щати поискаха в понеделник незабавно изпращане на наблюдатели. Русия, която също е член на ОССЕ, изрази съмнение по въпроса, напомняйки че предишната мисия на организацията в Южна Осетия, според нея, не е успокоила, а е влошила ситуацията. По-рано Киев отправи молба към ОССЕ за изпращането на такава мисия от 5 до 12 март.

Наблюдателите действат в Украйна в рамките на Виенския документ, който насърчава страните членки на ОССЕ да поканят други страни членки да наблюдават определени военни дейности. Той предвижда също така консултации и сътрудничество в случай на необичайни военни дейности или повишено напрежение.

Вотът на парламента на украинската Автономна република Крим за присъединяване към Русия е бил съгласуван с двете камари на руския парламент, заяви служител на украинското външно министерство, цитиран от Ройтерс.

"Всичко, което се случва сега - решението на Върховния съвет на Крим и изявленията на руския Съвет на федерацията и  Държавната дума - са доказателство, че това е съгласувано действие", каза Евхен Перебийнис пред агенция Интерфакс.

"Сега  маските са свалени и можем да видим с каква цел започна всичко", коментира той.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата