IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

За век температурата на Земята е скочила с 0,74 градуса

Континентите се затоплят по-бързо от океаните

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Температурата на земната атмосфера през последното столетие е нараснала с около 0,74 градуса, а нивото на световния океан се покачва с повече от 3 мм на година, при това процесите се ускоряват. Тези данни бяха съобщени днес от руски учени, участници в Междуправителствената експертна група на ООН по климатичните промени.

Учените представиха петия доклад за климатичните промени, над който от 2007 година работят 259 водещи експерти от цял свят. Той съдържа над 1500 страници. В тях са анализирани физическите и химически аспекти на промените в климата на нашата планета.

"Нашата планета се затопля вече над един век. Това е тревожен факт. Нараства концентрацията на най-важния парников газ - въглеродния диоксид, който в значителна степен е виновен за това, което наблюдаваме", заяви  директорът на Главната геофизическа обсерватория към Росхидромет Владимир Катцов.
 
"Глобалната температура нараства, нивото на световния океан се покачва и ще се повишава в бъдеще. Ледовете се топят. В по-влажните места валежите се усилват, а в по-сухите райони намаляват още повече, което е твърде неприятно. Континентите се затоплят по-бързо от океаните, а особено бързо е затоплянето на високите ширини на северното полукълбо", допълни още Катцов.

Завеждащият лаборатория на Института по океанология към Руската академия на науките Сергей Гулев отбелязва, че
през последните 10 години съществено нарастване на температурата на Земята не е имало. Това обаче не означава, че глобалното затопляне е спряло. Просто на фона на много дългите процеси на затопляне може да има "естествени колебания в климата", казва руският учен.

"Расте наблюдаваното ниво на световния океан. От 18 години това се потвърждава от данни с много голяма точност. Около 3 мм на година е голямо предизвикателство за човечеството и за икономиката на крайбрежните зони", каза Гулев.
 
В тази връзка главният научен сътрудник на Института по океанология към РАН Андрей Костяной добавя, че за повече от век - от 1901 до 2010 година, нивото на световния океан се е покачвало средно с по 1,7 мм на година. През периода 1993 - 2010 година обаче нивото се е повишавало почти два пъти по-бързо - вече с по 3,2 мм на година.

"Температурата на горния слой на водата нараства с 0,01 градуса на година. Това е средна величина за световния океан. В моретата около Русия този показател е до 0,05 градуса на година, тоест 1 градус за 20 години", обяснява Костяной.
 
През последните 30 години площта на морските ледове в Арктика намалява, съобщава заместник-директорът на Института по география към РАН Олга Соломина. Особено силно това се забелязва през есента, а най-много се съкращава площта на старите лекове. Намаляват площите, покрити със сняг, както и обемът на снега.

"За 20-30 години много от планинските ледници са изчезнали. Особено добре това проличава в Аляска, в Канадска Арктика, в Андите и в Централна Азия, където процесът се ускорява", допълва Соломина.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата