Виена обяви 2006 г. за Година на Фройд с множество научни, културни и медийни прояви от януари до декември. Един от най-известните австрийски учени променя 20 век с откриването на подсъзнанието. Разработената от него психоанализа е не просто научен и терапевтичен метод, но обхваща и обществени, политически, религиозни и културни феномени.
Музеят на Зигмунд Фройд във Виена е на „Берггасе“ 19, където той живее и твори в продължение на 47 години – до 1938 г. Този типичен градски дом от края на ХIХ век, след превръщането му в музей през 1971 г., е считан в цял свят за своеобразно историческо място – годишно тук идват 65 000 посетители.
Изложбата „Кушетката: мислене в легнало положение“ повдига дискусията за значението на тази най-обикновена мебел, която се е превърнала в символ на психоанализата, за предимствата и опасностите на кушетката като място за лежане и като психо-аналитически сценарий.
Експозицията от над 300 експонати тръгва от историята на възникването на психоанализата и стига до наши дни с въпроса защо и дали съвременната психоанализа все още се провежда „на кушетката“ и какви промени са настъпили след Фройд.