IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Най-добрият в света зенитно-ракетен комплекс - "Бук"

Поразява цели на височина до 25 км

Зенитно-ракетен комплекс "Бук". Снимка: архив, Reuters

Зенитно-ракетен комплекс "Бук". Снимка: архив, Reuters

Най-вероятната причина за катастрофата на самолета Боинг в източната част на Украйна е била ракета, изстреляна от зенитно-ракетен комплекс „Бук“ - това е най-мощното средство за противовъздушна отбрана. Украйна разполага с него, тъй като го е наследила от СССР, а отскоро с него разполагат и опълченците, Gazeta.ru представя характеристиките на този комплекс.

Войсковият зенитно-ракетен комплекс „Бук“ е приет на въоръжение в Съветската армия още през 1979 г., той е един от най-популярните продукти на „Рособоронекспорт“. С „Бук“ търгуват и страните от ОНД, в които такива комплекси са останали от времето на СССР. А воюват с него по цял свят, например в Сирия и Афганистан. Тези комплекси ги обичат много и в Северна Корея, макар че колко от тях има КНДР със сигурност не е известно.

По ирония на съдбата през 2011 г. от комплексите „Бук“ са се интересували и властите в Малайзия, определили ги като най-добрите в света. „До днес са проведени много презентации на този комплекс. Малайзийските военни заявява, че нашият „Бук“ е най-добрият в света зенитно-ракетен комплекс със среден обсег, пишат писма до ръководството на страна, че биха искали да имат такъв комплекс, но политическо решение за закупуването му засега няма“, каза Николай Димидюк от „Рособоронекспорт“ на международното изложение ЛИМА-2011.

Съгласно техническата спецификация с подобен комплекс може да бъде поразена цел, намираща се на височина до 25 км.

Комплексът е много мобилен: той може да бъде разположен и изтеглен за пет минути. Тъй като „Бук“ е предназначен за поразяване на балистични ракети, както и на стратегическа и тактическа авиация, не е много сложно с него да бъде свален пътнически самолет.

За насочването на подобен комплекс срещу цел са необходими квалифицирани специалисти. В техните ръце „Бук“ може да порази цел, намираща се на разстояние дори 40 км от него.

За точна стрелба на голяма височина ракетата трябва да бъде насочена с радар или цяла радиолокационна система, която се състои от няколко машини. В последните модификации на „Бук“ има радари.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата