Противопоставянето между Русия и Запада няма да провали строежа на газопровода "Южен поток", смята главният изпълнителен директор на австрийския енергиен концерн OMV Герхард Ройс. Според него забавянето е преодолимо, пише руското бизнес издание "Ведомости".
"Никой не може да ви забрани да строите газопровод, това е въпрос на национално законодателство. Всеки може да решава за себе си. Газопроводът е проект за 50 години напред и трябва да се гледа реалистично на нещата. Няколко месеца (забавяне) не са проблем", цитира вестникът изявление на Ройс пред британския "Файненшъл таймс".
През юни България замрази по искане на Европейската комисия изграждането на своята отсечка от газопровода, тъй като "Южен поток" не отговарял на нормите от Третия енергиен пакет на ЕС, според който газодобивни компании не може да притежават магистрални тръбопроводи. На 5 август българският президент Росен Плевнелиев заяви, че проектът ще бъде замразен до решение на Еврокомисията, припомня "Ведомости".
Русия вече доставя газ през Германия по тръбопровода ОПАЛ с капацитет 36 милиарда куб. метра, въпреки че "Газпром" още не е получил от ЕК разрешение да използва тръбата в пълен обем, напомня Ройс пред "Файненшъл таймс". Колкото повече газопроводи, толкова по-добре, смята той и изтъква прагматичността на този
подход.
Шефът на OMV предупреждава, че не са желателни санкции срещу газовия отрасъл в Русия. "45 години сме се интегрирали с газовата система на Русия", заявява той, като припомня, че OMV е сключила първия си договор с "Газпром" още през Студената война. "Потребителите разчитат да си получат газа. Затова не виждам никаква възможност за налагане на санкции в газовия отрасъл", казва Ройс.
Съдбата на "Южен поток" зависи от ситуацията в Украйна, твърди обаче Тревър Сикорски от консултантската фирма "Енерджи аспектс". "Ако нещата много се влошат, струва ми се, че ЕС наистина ще положи усилия да накаже Русия", прогнозира той.
Ако "Газпром" осъществи своя план да изгради морската част от газопровода до края на 2015 г., може да остане с обезценен актив, тъй като България няма да пропусне газа през своя територия, преди да се произнесе ЕК, отбелязва Иля Заславски от британския аналитичен център "Чатъм Хаус".
Русия естествено има интерес Брюксел да деблокира строежа на "Южен поток". Германия обаче има блокиращ пакет от акции в процеса по вземане на решения в ЕС и не съм убеден, че ще отстъпи толкова лесно, заявява в коментар за руския в. "Свободная преса" икономистът Василий Колташов.
Германският бизнес само ще спечели, ако доубие окончателно конкурентите си в Южна, Източна и Централна Европа. Още повече, че "Северен поток" вече е построен. Тъй че Берлин занапред вече няма да остане без руски горива. Друг въпрос е, че засилването на германските позиции в ЕС ще бъде платено с разрушаване на инфраструктурата, икономиката и социалната сфера на страни като България, Словакия, Румъния, Унгария. Затварянето на газовото кранче ще удари на първо място Балканите, обяснява аналитикът.
Според него изявлението на украинския премиер Арсений Яценюк, че Киев може да забрани транзита на руски газ през страната, "означава, че се активизира борбата за евразийския пазар".
В тази борба "участват САЩ и Германия, които се опитват да сложат ръка на нови територии, изпреварвайки Митническия съюз, и да блокират неговото развитие. Стратегическата цел е Русия да бъде запратена обратно в 90-те. Лесно е да схванем, че тъй безкомпромисно поставена, задачата не предполага никакъв пазарлък с Москва", добавя експертът.
Украйна обаче едва ли ще спре транзита на руски горива през своя територия с оглед зависимостта на Европа, а и на самата Украйна от руския газ. Защото в противен случай Украйна не ще може да получава газ чрез реверсивни схеми, смятани днес за алтернатива на руския газ, твърди беларуският сайт "Наше мнение".
В момента Киев използва реверсивни маршрути за доставка на газ от Унгария и Полша, може да се насочи и към Румъния, но като най-перспективен маршрут се очертава този от Словакия, припомня мрежовото издание. В края на април Еврокомисията, "Укртрансгаз" словашкият газотранспортен оператор "Юстрийм" подписаха меморандум за т. нар. малък реверс (до 8 милиарда годишно). Киев обаче настоява за т. нар. голям реверс - към 30 милиарда кубика годишно. Това може да е далеч по-изгодно за Украйна от покупките на руски газ от "Газпром", оферирал цена от 385 долара за 1000 кубика. Киев би могъл да получава реверсивен газ само по 300 долара за 1000 кубика заедно с разходите за транспорт, се казва в статията.
Транзитният договор между "Юстрийм" и "Газпром експорт" обаче не позволява на Словакия да организира голям реверс без разрешение от Русия. Нещо повече, под натиска на "Газпром" реверсивните доставки на газ намаляха двойно през последните седмици, посочват беларуски експерти.
Заплахите на "Газпром" да накаже европейските компании, доставящи газ на Украйна, са абсолютно недопустими, цитира електронният вестник Сабине Бергер, говорителка на европейския комисар за енергетиката Гюнтер Йотингер.
На този фон премиерът Яценюк предложи на Върховната рада да прехвърли със закон 49 на сто от акциите на украинската газотранспортна система на компании от Европа и САЩ срещу инвестиции за модернизиране на системата. Но ако планът проработи, това ще подкопае строежа на "Южен поток", допълва беларуският сайт.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.