IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Заплахата от доморасъл джихадизъм за Великобритания

"Файненшъл таймс": Страната става виден износител на джихад

Снимка: БТА

Снимка: БТА

Заснетото убийство на американския журналист Джеймс Фоули от ръцете на британски ислямистки екстремист е смразяващо свидетелство за заплахата от доморасъл джихадизъм. Британските служби за сигурност са изправени пред незавиден проблем, предупреждава в. "Файненшъл таймс" в статия, посветена на проблема на Лондон с джихадизма.

Гледката как британски гражданин от групировката "Ислямска държава" (ИД) поема отговорност за обезглавяването на завързана жертва цели да провокира, но това не я прави по-малко шокираща.

Британски граждани се стекоха в Сирия след избухването на бунта срещу режима през 2011 г. От 500 души, пребивавали в Сирия и Ирак, около 200 са се върнали във Великобритания. Те със сигурност са добре обучени и радикализирани.

Правителството на Дейвид Камерън с право проучва дали прави достатъчно, за да се противодейства на ИД и нейните заблудени поддръжници. Въпросът, който започва да се налага, е дали Великобритания трябва да се присъедини към американските въздушни удари, за да се попречи на групировката да създаде строг халифат. Каквото и да реши Камерън, той ще иска да проучи дали Великобритания разполага с достатъчно законови правомощия и ресурси да се справи с жестоките ислямисти на родна почва.

Политиците трябва да признаят, че Великобритания има проблем с мюсюлманския екстремизъм и бързо се превръща във виден износител на джихад.

Политици и медии трябва също да помислят върху щетите, нанесени от бившия шпионин Едуард Сноудън с разкритията му за работата на американската Агенция за национална сигурност и британската правителствена служба за електронно разузнаване.

Неговите разкрития дадоха в ръцете на джихадистите пълен наръчник с информация на какво са способни американските и британските власти в областта на електронното следене, а също излишно навредиха на общественото доверие в британските служби за сигурност, предавайки погрешното послание, че се извършва масово следене, отбелязва вестникът.

Предотвратяването на радикализацията на младите мюсюлмани е задача, която ще отнеме десетилетия. Междувременно британските служби за сигурност и Западът са накрая на възможностите си да преследват онези, които се опитват да ни навредят. Ние забравяме това на свой риск, допълва "Файненшъл таймс".
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата