Новият иракски премиер Хайдер ал Абади и иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф обсъдиха днес в Багдад нуждата от международни усилия за премахването на "Ислямска държава", предаде Ройтерс.
Пресслужбата на Ал Абади съобщи в изявление, че премиерът е подчертал опасността, която "Ислямска държава" представлява за региона, и необходимостта от международни усилия за унищожаването й.
Напредването на групировката в Северен Ирак разтревожи правителството в Багдад и западните му съюзници, като доведе до първите въздушни удари на САЩ след изтеглянето на американските сили през 2011 година. Сунитската екстремистка група смята шиитите за неверници, които заслужават да бъдат убити и е прогонила хиляди немюсюлмани от домовете им, припомня агенцията.
Връщането на стабилността и сигурността в Ирак е приоритет на иранската външна политика, подчерта Джавад Зариф на съвместна пресконференция с действащия иракски външен министър Хошияр Зебари след среща между двамата. Той увери, че Техеран ще подкрепи правителството на премиера Ал Абади, също както е подкрепял правителството на Нури ал Малики, предаде ИТАР-ТАСС.
Зебари изтъкна, че Иран е помогнал за опазването на иракските енергийни ресурси и изрази благодарността на Багдад. В Ирак обаче няма ирански войници, подчерта Джавад Зариф, цитиран от ДПА и Франс прес.
Ние сътрудничим и работим с иракското и кюрдското правителство за отблъскването на екстремистите, но Иран не вижда нужда да изпраща военни за борба с "Ислямска държава". Не смятаме, че трябва да присъстваме в Ирак, за да помогнем на нашите иракски братя. Те са напълно способни да направят това и сами, е заявил иранският министър, цитиран от Асошиейтед прес.
"Ислямска държава" напредва на изток и пое контрола над град Джалула на 30 километра от иранската граница, посочва агенцията.
Смъртта на ирански пилот в боевете в Ирак в края на юли и наличието на бойни самолети, доставени вероятно от Иран според експертите, сочи за намеса на Иран, отбелязва АФП.
Джавад Зариф също призова за международни действия за спиране на "Ислямска държава", която по думите му "е на път да извърши ужасяващи актове на геноцид и престъпления срещу човечеството". Групата трябва да бъде спряна "от международната общност и всички страни в региона", добави той.
Бомбени атентати в Ирак отнеха живота на най-малко 35 души вчера, вероятно като отмъщение за нападение над сунитска джамия, което задълбочи религиозния конфликт, отбелязва Ройтерс.
Агенцията допълва, че шиитски Иран е регионална сила и вероятно ще има влияние върху създаването на новото шиитско правителство на Ал Абади.
Междувременно Върховната ислямска власт в Египет, почитана от много мюсюлмани по цял свят, започна кампания срещу екстремистката групировка "Ислямска държава", заявявайки че тя не е никаква ислямска държава.
Великото мюфтийство оспори наскоро смененото име на групировката "Ислямска държава", която контролира обширни територии в Ирак и Сирия и обяви създаването на халифат. Ибрахим Негм, съветник на мюфтията заяви, че започната от мюфтийството кампания ще предложи на чуждите медии да спрат да използват "Ислямска държава" и да го заменят със "Сепаратистите от Ал Каида в Ирак и Сирия" или съответното съкращение.
Египетски и саудитски духовници вече подложиха групировката на критики, като я обявиха за заплаха за исляма.