Изявлението на американския президент Барак Обама, че САЩ все още подготвят стратегията си за борба с "Ислямска държава" в Сирия, попари надеждите за незабавни удари срещу ислямистките радикали, пише британският в. "Файненшъл таймс" днес.
Пентагонът все още подготвя различни варианти за действие срещу бившата "Ислямска държава в Ирак и Леванта" (ИДИЛ). Вариантите, подготвяни от Пентагона, включват както военни, така и политически, икономически и военни аспекти, отбелязва в. "Вашингтон пост".
Много от потенциалните съюзници обаче казват, че все още не са наясно какво мисли да прави Обама, а някои изразяват нетърпение от бавенето на американската администрация, отбелязва изданието. Вестникът е разговарял с високопоставени представители на четири страни от Близкия изток. Макар че са пожелали анонимност, всички те са изразили готовност да последват американското лидерство в Сирия, в някои случаи и като участват в евентуални въздушни удари.
Неотдавна представителите на американската администрация започнаха да описват ИДИЛ по апокалиптичен и почти истеричен начин, отбелязва в. "Гардиън". Въпреки това те отказват да подкрепят военни действия срещу групировката, несъответствие, което предизвиква объркване във Вашингтон и в чужбина, отбелязва изданието.
Доколкото подходът на Обама към ИДИЛ има основна точка, тя е в набирането на съюзници от региона, особено сунитски държави, които да помогнат при изолирането и нападението срещу ИДИЛ.
Очаква се държавният секретар на САЩ Джон Кери скоро да потегли за Близкия изток, за да продължи изграждането на коалиция, смята в. "Гардиън". Опциите на САЩ обаче са ограничени, ако не иска да влиза в още една война в Близкия изток.
Мнозина казват, че очакват военните операции на Обама срещу ИДИЛ в крайна сметка да разширят обхвата и задачите си.
Американският президент първоначално проявяваше неохота и за въздушната война в Либия и въоръжаването на сирийските бунтовници, но в крайна сметка прие тези варианти, отбелязва изданието. Сега Обама е дал признаци, че далеч не е убеден в нападението срещу Сирия, но и че все още не е формирал твърди възгледи, подчертава в. "Гардиън".
В същото време действията на ИДИЛ дават парадоксално надежда и на режима на Асад, чиито войници бяха екзекутирани масово от групировката тази седмица, отбелязва в. "Уолстрийт джърнъл".
Силите на режима са отслабени от трите години на гражданска война и са фокусирани върху приоритетни цели като Дамаск и коридора до Хомс. Сега стратегията на режима се базира на надеждата, че Западът и регионалните сили ще бъдат толкова ужасени от действията на "Ислямската държава", че ще спрат да подкрепят усилията на бунтовниците срещу Асад и вместо това ще се фокусират върху отслабването на заплахата от екстремистката група, отбелязва американското издание.
(БТА)