IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Канадци са замесени в отвличането на американски журналисти в Сирия

Те са живи и се намират в Канада

Тео Къртис. Снимка: Reuters

Тео Къртис. Снимка: Reuters

Трима канадски граждани, присъединили се към свързани с Ал Кайда терористични групи, са замесени в отвличането на американски журналисти в Сирия и в други страни, предаде телевизия Си Би Си, цитирана от ИТАР-ТАСС.

Канадците, чиито имена не се съобщават, са замесени в отвличането на журналиста на свободна практика Тео Къртис и на фотографа Матю Шрайър. Канадците са получили от тези двама американски пленници паролите на акаунтите им в електронната поща и пин кодовете на кредитните им карти. После с тези средства са купували компютри и друга електроника от сайта за електронна търговия eBay и са изпращали съобщения до роднините на журналистите от името на пленниците.

Канадските граждани са живи и са в пределите на Канада.

Тео Къртис беше отвлечен през октомври 2012 г. в Южна Турция. Той планирал да отиде в Сирия, за да преподава английски език. Освободен беше през август.

Матю Шрайър беше похитен в началото на 2013 г. в Сирия. През август миналата година успя да избяга от плен. После се озова в ръцете на друга групировка, но тя го предаде на турските власти, а те го върнаха в САЩ.

По данни на Си Би Си 130 канадци воюват сега в състава на екстремистки групи зад граница, основно в Сирия.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата