Лидерите на трите основни политически сили във Великобритания оставят настрана партийните си съперничества и се отправят към Шотландия в отчаян съвместен опит да спрат увеличаването на подкрепата за отцепване на района от Обединеното кралство, пише в. "Гардиън".
Дейвид Камерън, Ед Милибанд и Ник Клег ще обикалят днес Шотландия, за да отправят общ призив към шотландците да не гласуват за независимост на референдума на 18 септември.
Първият министър на Шотландия Алекс Салмънд определи решението на лидерите на консерваторите, лейбъристите и либералните демократи като "най-голямата грешка на кампанията" и заяви, че върхушката в Уестминстър е в "пълна паника" заради сриването на кампанията й.
Безпрецедентното сътрудничество между главните британски политически сили свидетелства за неприкрития страх в Лондон, че шотландските избиратели не се вслушват в тревожните сигнали, идващи от финансовите пазари, и в мрачните предупреждения за необратимите рискове за икономиката на Шотландия при евентуално гласуване в подкрепа на независимостта на референдума следващата седмица, коментира изданието.
Великобритания е изправена пред "конституционна криза" на следващите избори заради въпроса за независимостта на Шотландия, изтъква в заглавие в. "Индипендънт". Министрите са подложени на натиск да обяснят какъв ще бъде отговорът им, ако шотландците гласуват в подкрепа на независимостта, след като цитирани от изданието социологически данни предполагат, че опозиционната Лейбъристка партия е на път да спечели общите избори през май догодина само заради силната си подкрепа в Шотландия. Но ако шотландските депутати бъдат изключени, би се стигнало до парламент, в който никоя сила няма достатъчно мнозинство.
Някои депутати от управляващата Консервативна партия искат шотландските избиратели да бъдат изключени от участие в общите избори, ако Шотландия реши да се отцепи. Шотландската национална партия призовава изборите да бъдат отложени, за да не бъдат разстроени преговорите преди евентуална независимост през март 2016 г., посочва вестникът.
Източници от британското правителство, цитирани от "Индипендънт", казаха, че министрите не обсъждат въпроса за отлагане на изборите, което би станало за първи път след Втората световна война. Един служител обаче призна: "Това е твърде деликатна тема преди референдума, но не можем повече да я избягваме, ако има гласуване с "да"."
Според водещи депутати от трите основни партии е "доста малко вероятно" да бъдат отложени изборите. Те се страхуват, че това би било осъдено като "антидемократично" и "грубо конституционно нарушение" и би облагодетелствало Партията за независимост на Обединеното кралство, отбелязва вестникът.
(БТА)