Жените са победителки в Европейската комисия, пише френският в. "Фигаро" в свой анализ за новия състав на ЕК. Според изданието онези страни членки на ЕС, които се вслушаха в призивите на Жан-Клод Юнкер да номинират за комисията му жени, сега са възнаградени с важни позиции.
За деветте жени в новата ЕК Юнкер запази голяма част от ключовите постове. От седемте заместник-председатели трима са жени - Кристалина Георгиева, Федерика Могерини и Аленка Братушек.
На тях са поверени съответно бюджетът и човешките ресурси, външните работи и сигурността и енергийният съюз. Елжбета Бенковска отговаря за вътрешния пазар, Сесилия Малмстрьом за търговията, а Маргрете Вестагер за конкуренцията - три също основни ресора. Вера Юрова също получава водещ пост, този за правосъдието.
Като изключим Пиер Московиси, който ще отговаря за икономическите въпроси, останалите така наречени женски ресори, като образование, хуманитарна помощ, здравеопазване или изследвания са поверени на мъже, коментира "Фигаро".
Авторитетният сайт "ЮрАктив" също обръща внимание на ролята на жените в новата ЕК. Оповестеният днес от председателя на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер списък с разпределението на ресорите между новите членове на комисията показва, че той удържа на обещанията си към онези страни членки, които номинират жени за комисарки, отбеляза изданието.
Сайтът припомня, че още по време на предизборната си кампания, започнала през пролетта, Юнкер е казал, че 40 на сто от състава на комисията трябва да бъде женски. Но след като през лятото се е изяснило колко трудно е да бъдат убедени страните членки да номинират жени за изпълнителния орган на ЕС, той ги е съблазнил с обещания за вицепрезидентски постове, ако посочат жени за кандидатки.
Опитът му поне да запази половия баланс в комисията - поне девет жени, както в предишния й състав, "беше истинска борба, отчита изданието.
“Започнах само с три женски номинации в края на юли, прекарах целия август на телефона - докато вие се печахте на слънце - опитвайки се да увелича този брой", каза Юнкер на пресконференция пред журналисти. И той успя да убеди Полша да изпрати Елжбета Бенковска вместо предишния номиниран от страната кандидат - външния министър Радослав Шикорски. Тя получава един от най-важните ресори - вътрешния пазар, за който явни апетити имаха всички големи западни страни членки.
Той успя да убеди и Румъния да номинира Корина Крецу, обещавайки й влиятелния ресор за регионалната политика, вместо предишния комисар по селското стопанство Дачиан Чолош, като предупреди Букурещ, че ще се прости с надеждите друг път да получи този така желан ресор.
Белгия пък бе заплашена да получи слабо впечатляващия ресор за многоезичието, ако продължи да държи на бившия си финансов министър Дидие Рейндерс вместо на фламандската евродепутатка Мариане Тисен, която сега получава важния ресор за заетостта. По същата логика малка Словения номинира бившата си премиерка Аленка Братушек, съблазнена от обещанието за вицепрезидентски пост в комисията, което Юнкер спази, добавя "ЮрАктив".
Юнкер отбеляза също и високите качества на българката Кристалина Георгиева, "които й спечелиха много адмирации от правителствата и Европарламента". В резултат тя също получава вице-председателско кресло и важния бюджетен ресор. Заедно с холандеца Франс Тимерманс, който ще бъде първи зам.-председател на комисията, Георгиева ще бъде надзорник на всички останали комисари.
Сайтът обръща внимание също, че шведската еврокомисарка Сесилия Малмстрьом получава нов силно апетитен ресор - търговията, който германският канцлер Ангела Меркел открито е желаела за своя кандидат Гюнтер Йотингер. Еврокомисарят по търговията ще играе ключова роля в протичащите сега преговори със САЩ за споразумение по т.нар. Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство, отбелязва "ЮрАктив".
С важен икономически пост бе възнаградена и датчанката Маргрете Вестагер, която ще се занимава с въпросите на конкуренцията - разбиване на картели, установяване на нелоялни търговски практики, координация между ЕС и САЩ по антитръстовите въпроси.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.