Вчера президентът на Украйна внесе във Върховната Рада законопроект за статута на "бунтовните територии". Петро Порошенко предложи на Донбас да се управлява самостоятелно, пише руският в. "Комерсант".
Според вестника документът предвижда самоуправление на източноукраинските територии, контролирани от проруски сепаратисти, предсрочни местни избори в тези региони и амнистия за всички участници в конфликта. "Точно тези стъпки са записани в споразумението за спиране на огъня, сключено на 5 септември в Минск", посочва той.
Всъщност става дума за два законопроекта с "твърде общи и лукави предложения", а "ръководствата на самопровъзгласените републики в Донбас вече ги нарекоха твърде закъснели", пише "Росийская газета".
По думите на Порошенко "дълбоката децентрализация", предложена от него на размирните зони в Донецка и Луганска област, не влиза в противоречие със суверенитета и териториалната цялост на Украйна. "Опълченските лидери обаче не останаха доволни от това поднасяне на въпроса", отбелязва "Комерсант", цитиран от Би Би Си.
Александър Захарченко, премиер на т. нар. Донецка народна република, заявява, че тя ще приеме инициативата на Киев, само "ако бъде призната независимостта на Донбас". Той изключва самата възможност за избори в тази зона под контрола на украинската власт. "Ние нали не насрочваме избори в Украйна", допълва заместникът му Андрей Пургин.
Киев води "грешна политика, флиртувайки със самопровъзгласените власти", и "това няма да доведе до нищо добро", твърди украинският аналитик Игор Левченко. "Защото по този начин фактически се създават територии досущ като Абхазия, Южна Осетия или Крим, признати от украинците за окупирани", пояснява той.
Сепаратистите посрещат различно предложението на Порошенко и това "може да повлияе върху депутатите в украинския парламент", прогнозира в "РБК дейли" киевският анализатор Вадим Карасьов. Според него Порошенко схваща, че Върховната рада може да не го подкрепи, но цели "да демонстрира миролюбие и конструктивна позиция".
Ако т. нар. народни републики в Донецк и Луганск и Москва отхвърлят инициативата или не заемат ясна позиция, Порошенко с чиста съвест ще може да заяви, че е сторил всичко възможно, след което може и да бъдат подновени бойните действия, предупреждава Карасьов. Най-трудно е да се произведат избори в сепаратистките
територии, смята той.
"Склонят ли опълченците да проведат избори според украинското законодателство, това ще е равносилно да се откажат от своята независимост", подчертава руският политически коментатор Фьодор Лукянов.
С предложението си Порошенко "демонстрира, че е готов да преговаря и желае мирно уреждане, но истински диалог няма да има до изборите за парламент" на Украйна на 26 октомври, допълва наблюдателят.
Изборите обаче "отново няма да осигурят на Украйна възможност да утвърди стабилна парламентарно-президентска република", предрича "Независимая газета".
"Депутати ще станат обществени активисти, известни журналисти, представители на доброволческите отряди, участващи в антитерористичната операция на Киев срещу сепаратистите. Но реални политически водачи ще си останат старите политици, а президентът ще си запази главната роля. Ситуация, която заплашва с нови политически кризи", пояснява руският всекидневник.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.