Източна Украйна преживя най-тежкото насилие от повече от седмица. В боеве между проруски бунтовници и правителствени части в региона загинаха най-малко 12 души, а 32 бяха ранени, предаде Асошиейтед прес.
Украински представител заяви на пресконференция в Киев, че най-малко девет военнослужещи са били убити през последното денонощие, а 27 са били ранени.
Градският съвет в Донецк съобщи, че най-малко трима цивилни са загинали, а петима са били ранени при обстрел през изминалата нощ на жилищна зона в северната част на града, където в епицентъра на боевете е летището, намиращо се под контрола на правителството.
Насилието продължи въпреки обявеното на 5 септември примирие. Президентът на Украйна Петро Порошенко се опитва да докаже на скептично настроената общественост у дома, че неговият мирен план работи, отбелязва Асошиейтед прес.
Откакто боевете започнаха през април, в конфликта са загинали най-малко 3500 души. Миналата седмица представители на Русия, Украйна и бунтовниците подписаха още едно споразумение. Според него и двете страни трябва да изтеглят тежката си артилерия от фронтовата линия, създавайки буферна зона, която би позволила примирието да се прилага по-добре, допълва Асошиейтед прес.
Около 39 процента от жителите на Украйна смятат, че тя е демократична страна, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на резултати от изследване, огласени днес в украинския делови вестник "Капитал".
Над една четвърт от украинците (28 процента) са на обратното мнение и заявяват, че тяхната страна не споделя ценностите, присъщи за демокрациите. А по мнение на 18 процента от запитаните Украйна съвместява в себе си както демократични, така и недемократични черти.
Според оценките на експертите най-голяма увереност в това, че живеят в демократична държава, изразяват жителите на Централна Украйна (46 процента от анкетираните), а най-малка - представителите на западните области (33 процента). Същевременно най-големият дял запитани, които не забелязват в страната да има демокрация, живеят в източния регион (37 процента), а най-малкият - в централния (19 процента), отбелязва ИТАР-ТАСС.
Изследването е на организацията Международна фондация за избирателни системи (IFES) съвместно с Киевския международен институт за социология.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.