IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Куба се нагърби с тежка роля в битката с ебола

Страната стана най-смелият помагач в борбата с болестта

Куба се нагърби с тежка роля в битката с ебола

Снимка: Reuters

Куба е обеднял остров, който до голяма степен е изолиран от света и се намира на около 4500 мили от страните в Западна Африка, в които ебола се разпространява с тревожно темпо. Тя обаче се ангажира обаче да изпрати стотици медицински специалисти на предната линия на борбата с епидемията и явно започва да играе много активна роля сред страните, борещи се да издигнат преграда пред вируса, пише "Ню Йорк таймс" в редакционна статия.

Приносът на Куба несъмнено поне отчасти има за цел да подобри накърнените й международни позиции. Въпреки това действията й заслужават да бъдат приветствани и да намерят последователи.

Глобалната паника, свързана с ебола, досега не е довела до адекватен отговор от страните, които са в състояние да помогнат най-много. Докато САЩ и някои други богати страни обещаха да помогнат с финансови средства, единствено Куба и няколко неправителствени организации предлагат онова, от което има най-много нужда - медицински експерти на място.

Лекарите в Западна Африка отчаяно се нуждаят от подкрепа, за да създадат изолатори за болните и механизми за ранно откриване на заразените. Над 400 медицински работници досега са се заразили, а около 4500 пациенти са починали. Вирусът бе засечен в САЩ и Европа, което засили страховете, че епидемията скоро ще се превърне в глобална заплаха.

Много жалко е, че Вашингтон - главният донор в битката срещу ебола, не поддържа дипломатически връзки с Хавана, която е най-смелият помагач. Последствията от тази схизма са въпрос на живот или смърт, защото съответните американски и кубински официални лица нямат механизми да координират глобалните усилия на високо равнище. Това трябва спешно да напомни на администрацията на Обама, че ползите от бързото възстановяване на дипломатическите отношения с Куба са далеч по-големи от негативите.

Кубинските здравни работници ще бъдат сред най-застрашените чужденци и някои много вероятно ще се заразят с вируса.

Световната здравна организация изпраща екипа от кубински лекари, но не е ясно как ще лекува и евакуира кубинците, които се разболеят. Транспортирането на пациенти под карантина изисква много добре оборудвани екипи и специално пригодени за целта самолети. Повечето застрахователни компании, които предоставят услуги за медицинско евакуиране, вече заявиха, че няма да транспортират пациенти с ебола.

Държавният секретар Джон Кери в петък похвали "куража на всеки здравен работник, който се нагърби с това предизвикателство", и лаконично приветства реакцията на Куба.

Като проява на здрав разум и съчувствие американските военни, които вече са около 550 в Западна Африка, трябва да се ангажират да дадат на всеки заболял кубинец достъп до лечебния център, който Пентагонът изгради в Монровия, и да помагат за евакуирането му.

Работата на тези кубински медици е от полза за общите глобални усилия в борбата с ебола и тази роля трябва да бъде призната. Служителите от администрацията на Обама обаче равнодушно отказват да кажат каква подкрепа биха им оказали, ако изобщо окажат някаква.

Кубинската здравна система е наясно с рисковете, предприемайки такива опасни мисии. Кубинските лекари изиграха водеща роля при лечението на разболели се от холера след земетресението в Хаити през 2010 г. Някои от тях се завърнаха болни и на острова избухна първата епидемия от холера от един век насам. Епидемия от ебола в Куба може да се окаже много по-голяма заплаха и да повиши рисковете от бързо разпространение на заразата в Западното полукълбо.

Куба има стари традиции да изпраща доктори и медицински сестри в бедстващи райони в чужбина. След урагана Катрина през 2005 г. кубинското правителство създаде медицински корпус за бързо реагиране и предложи да изпрати лекари в Ню Орлиънс. САЩ, което не бе изненадващо, не приеха предложението на Хавана.

Официални лица във Вашингтон през последните седмици обаче изглеждаха силно изненадани от вестта, че Куба е задействала тези медицински екипи за мисии в Сиера Леоне, Либерия и Гвинея.

С техническа помощ от СЗО кубинското правителство обучи 460 лекари и сестри за стриктните процедури, които трябва да се спазват при лечение на хора със силно заразния вирус. Първата група от 165-има медици пристигна в Сиера Леоне преди няколко дни. Представителят на СЗО в Хавана Хосе Луис ди Фабио каза, че кубинските медици са особено подходящи за тази мисия, защото вече са работили в Африка.

"Куба разполага с много компетентни медицински работници", каза Ди Фабио, който е уругваец. Според него усилията на Куба да помага при спешни здравни ситуации в чужбина са затруднени от ембаргото, наложено от САЩ на страната, която се стреми да се снабди с модерно оборудване и да поддържа адекватни запаси от медицински материали.

В статия, публикувана през уикенда в кубинския държавен вестник "Гранма", Фидел Кастро застъпи тезата, че САЩ и Куба трябва да загърбят различията си, дори и само временно, в борбата срещу смъртоносната напаст. Той е абсолютно прав.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата