“Аз съм представител на унгарския народ, голям процент от който е от ромски произход”, каза тя. “Тъй като аз бях първата представителка на ромите в европарламента, разбира се, се почувствах отговорна за ромската общност в Европа. Ромите са най-голямото малцинство на Стария континент – около 15 милиона души, което е доста повече от населението на Австрия или Швеция”, каза още Джарока.
Ромите в Европа живеят на границата на обществото, а много малко от тях имат собствени представители във висшите политически кръгове. Това превръща 29-годишната Джарока в нещо като изключителна личност. Според нея ромите на континента, които са концентрирани в Централна и Източна Европа, са жертва на масирана дискриминация и много по-нисък стандарт на живот, който драстично се е влошил след края на комунизма.
“Повечето от мъжете в ромската общност, които са на средна възраст, са безработни, което е огромна промяна в сравнение със ситуацията преди политическата промяна от 1989 година. Тогава около 89% от мъжете са работели. Това е давало доста сигурна икономическа основа за ромските фамилии в Унгария. В много случаи жените също са имали шанс да работят. Днес и мъжете, и жените имат много малък шанс за намиране на работа, а тази, която намират, обикновено е на черния пазар на труда”, допълва ромската депутатка. Тя твърди, че ситуацията, в която се намират ромите, е още по-трудна заради различните типове сегрегация, на които те са подложени. Според нея това се случва в сферата на образованието, където ромските деца често се обучават в отделни стаи.
Липсата на образование се признава за една от основните причини за високия процент на безработица сред ромските общности в цяла Европа. В някои райони, безработицата достига 100%. Според Джарока дискриминация има и в областта на здравеопазването. “Ромите получават много по-нискокачествено лечение и съществуват данни, че роми са настанявани в обособени отделения”, казва тя. “
Джарока посочва, че 80% от европейските роми водят уседнал начин на живот и не пътуват, противно на представата на хората за тях.
“Когато хората осъзнаят и разберат приликите между ромите и не-ромите в Европа, мисля че ще започнем да осъзнаваме и приноса, който тези хора могат да имат за европейското наследство”, заключава Джарока.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.