IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Преизбраха Дилма Русеф за президент на Бразилия

Тя обеща реформи и борба с корупцията

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Дилма Русеф бе преизбрана за президент на Бразилия, сочат официалните резултати от проведения в неделя балотаж, информираха световните агенции.

Русеф води с 51,45 процента от гласовете пред съперника си Аесио Невис, който е бил подкрепен от 48,55 процента от избирателите при преброени 98 % от бюлетините, предаде Франс прес.

Новият мандат на бразилския президент ще започне на 1 януари 2015 година и ще продължи до края на 2018 година, допълва ДПА.

Самата Русеф призова след победата си своите сънародници към диалог и единство в името на интересите на родината и народа. Тя също така обеща да проведе политическа реформа, за да засили ефективността на основните клонове на властта.

"Не вярвам, че резултатите от изборите разделят бразилците. Уверена съм, че победата с малка преднина може да доведе до по-бързи и по-дълбоки промени отколкото изборния триумф", подчерта държавният глава на митинг на поддръжниците си в столицата Бразилия. Тя благодари за подкрепата на всички партии от управляващия блок, посочи ТАСС.

"Готова съм да ръководя страната по мирен и демократичен път с цел да бъдат започнати реформи, най-вече в политическата сфера", заяви Русеф, обещавайки да се бори безкомпромисно с корупцията и да продължи програмите за социално подпомагане. Сред приоритетите си тя нареди и осигуряването на растеж на националната икономика.

"Искам да бъда много по-добър президент, отколкото бях досега", заяви Русеф на края на своето изявление.

Подкрепата за президента бе най-голяма в най-слабо развитите щати в северната и североизточната част на Бразилия. Кандидатът на опозицията Аесио Невис пък бе подкрепен от най-силно развитите щати в южната, югоизточната и централната част на страната.

Според наблюдатели решаващо мнозинство Русеф е получила от гъсто населения щат Минас Жераис, където Невис бе губернатор два мандата. Там тя получи 52,4 процента. В съседния щат Сао Пауло, който се определя като икономическия двигател на Бразилия, Невис бе подкрепен от 64 процента от избирателите.

(БТА)

Вижте повече във видеото на bgonair.bg:

Още видео материали от "Свят" гледайте на bgonair.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата