Лидерите на Източна Украйна заявиха, че смятат да пренапишат мирните споразумения от Минск, но Москва явно би предпочела да ги остави непроменени като "по-малкото зло", коментира обстановката в региона руският в. "Ведомости".
Самопровъзгласените Луганска и Донецка народни републики (ЛНР и ДНР) заявиха, че на следващата среща с
участието на Украйна, ОССЕ и Русия ще представят нов вариант на Минския протокол, тъй като "Украйна едностранно го анулира, като отмени законите за специалния статут на Донбас и за амнистията".
За разлика от сегашния новият документ може би ще посочва границите на районите със специален статут и нова дата за местни избори в тях вместо 7 декември, предполага вестникът.
Вината за провала на Минския протокол "лежи върху сепаратистите и Русия", твърди украинският политолог Олексий Гаран.
Днес фактически не се изпълнява нито една точка от минските споразумения. Резултатите от вота в ДНР и ЛНР на 2 ноември не подлежат на обсъждане, заявява пред изданието вицепремиерът на ДНР Андрей Пургин. В неделя сепаратистките власти произведоха президентски и парламентарни избори, непризнати от Киев, САЩ и
ЕС.
"Готови сме да приемем нов закон и да определим нова дата за изборите" в някои райони в Донбас, заяви преди три дни президентът на Украйна Петро Порошенко.
Донбас не участва в общоукраинските парламентарни избори и вече не може да признае на Върховната рада правото да определя някакви граници в региона, смята обаче руският експерт Алексей Чеснаков. "Странно ще е представители на Лвов да определят специални райони в Донбас", добавя той.
Русия и до днес не е признала официално изборите в т. нар. ДНР и ЛНР. В официално изявление на руското външно министерство съответните територии са наречени Донецка и Луганска област - "сиреч не става дума за суверенитет на ДНР и ЛНР", отбелязва "Новие известия", цитиран от Би Би Си.
Нерешителността на Москва идва от нежеланието й да си навлече нови икономически санкции от Запада, смята аналитикът Алексей Макаркин.
Вътрешната аудитория в Русия не вижда разлика между формулировката за "уважение на вота" и едно пълноценно признание. Позицията на руските власти им дава възможност хем да подкрепят Донецк и Луганск в предишните мащаби, хем същевременно да апелират към онези сили в ЕС, които засега не искат особено да въвеждат нови санкции срещу Русия. За такива страни "червена черта" би станала една атака срещу Мариупол,
казва наблюдателят пред "Новие известия".