Обстановката в Украйна "се приближи до бойната" и "въоръжената конфронтация в Донбас може да бъде подновена", пише руският "Комерсант".
Съветът за сигурност на ООН проведе спешно заседание за Украйна във връзка с растящия риск от подновяване на бойните действия в Донбас. Преди това мисията на ОССЕ в Украйна съобщи, че има заплаха от нов конфликт, а украинският посланик в ООН обвини Москва, че планира "пълномащабна агресия", посочва вестникът.
Страните в конфликта балансират на ръба на нова война; украинският президент Петро Порошенко обеща обаче да не допусне "трето световно безумие". Ще успее ли той да запази крехкото статукво - това зависи и от бъдещото разположение на силите в Киев след формиране на нова управляваща коалиция, се казва в статията.
Въпреки изявленията за обединяване на силите, подкрепящи съответно президента Порошенко и премиера Арсений Яценюк, според експерти шансовете за коалиция между "Блока на Петро Порошенко" и "Народния фронт" на Яценюк са 50 на 50. Украйна може да стигне до фактическо двувластие и нестабилно равновесие между "партията на войната" и "партията на мира" - също като на разделителната линия между враждуващите страни в Донбас, добавя "Комерсант".
Дискусиите за бъдещия кабинет на Украйна почти доведоха до политически разрив между двамата лидери - президента Порошенко и премиера Яценюк, отбелязва "Взгляд".
Евентуално съвместно управление на Порошенко и Яценюк би означавало, че украинската политическа класа се опитва да събере в юмрук всичките си сили, за да смекчи поне малко последиците от икономическата и политическа криза, в която Украйна неминуемо ще затъва все по-дълбоко - "със замразена гражданска война в източните региони, празна хазна и неясни перспективи като цяло", посочва онлайн изданието.
Междувременно зачестиха слуховете, че скоро ще бъдат възобновени бойните действия в Новорусия, напомня "Взгляд" за напрежението в сепаратистките Донецка и Луганска "народна република" (ДНР и ЛНР). От гледна точка на Новорусия, колкото по-силни са кавгите в Киев, толкова по-бързо ще отслабва Украйна, съответно ще се засилва позицията на Новорусия в бъдещото настъпление - било то военно или политическо.
Украинските силови структури предислоцират частите си в района на "специалната операция" в Донбас и се готвят за бойни действия, пише електронният вестник в друг материал. "Взгляд" припомня изявлението на министъра на отбраната Степан Полторак, че първата линия на отбрана е вече готова. Украинските сили обаче "имат потенциал само колкото за тактически операции, а моралният им дух е крайно нисък", твърди "Взгляд".
След изборите в Украйна и отцепническите републики през октомври и ноември "стана окончателно ясно, че можем да забравим за примирието" между Киев и сепаратистите, пише "Аргументи недели".
Украинските "батареи продължиха да обстрелват Донецк, убивайки мирно население. Съвсем очевидно е, че ДНР не може да търпи това до безкрай. Трябва да освободи цялата територия на републиката или поне да отблъсне противника по-далеч", разсъждава седмичникът.
Киев планира според него локално настъпление, "например в района на Донецк", но това са "крайно призрачни" планове – "щом не можаха през лятото, сега изобщо нямат шанс". При това украинската армия "не бе прочута с дисциплина и преди, а паузата във войната само съдейства за рушенето й" - расте броят на престъпленията в зоната на операцията й , "засилват се пиянството и наркоманията сред военните", доброволците дезертират, "но без да губят интереса към оръжието", твърди изданието.
Най-малко 20 на сто от бойците в т. нар. териториални батальони на властта "са си тръгнали от фронта вкъщи" или "се занимават с мародерство и бандитизъм" като руските "мутри" от 90-те, "само че по-многобройни". "А няма начин да бъдат изгонени - кой ще воюва тогава? И как да ги изгонят всичките, нали имат оръжие", добавя "Аргументи недели".
Според украинския политолог Вадим Карасьов, цитиран в "РБК дейли", сепаратистите "се опитват да използват безвластието в Киев след парламентарните избори, за да увеличат военната си групировка и да разширят зоната, която е под техен контрол". Но резкият преход към активни военни действия ще е неизгоден и за двете страни - и за тях, и за Киев. По-специално защото ще се посрещне зле от международната общност, обяснява експертът.
/БТА/