Водачката на крайната десница във Франция Марин Льо Пен реагира на публикувания американски доклад за нарушаване на човешките права от страна на ЦРУ с твърдението, че в случаите, свързани с тероризъм, изтезанията биха могли да са "от полза", предаде Франс прес.
В отговор на въпроси от телевизия Бе Еф Ем и Радио Монте Карло по повод документа, описващ мъченията, прилагани от ЦРУ спрямо заподозрени в тероризъм, евродепутатката заяви: "Не ги осъждам".
"По тези теми е доста лесно да дойдеш в някое телевизионно студио, за да кажеш: "Ах, ах! Колко лошо е това", каза Льо Пен.
"Според мен хората, които се занимават с терористи и покрай това изтръгват от тях информация", която "дава възможност да бъде спасен животът на цивилни, са хора отговорни", заяви представителката на френската крайна десница.
"Може да има случаи, нека да ви кажа, когато една бомба - тик-так, тик-так, тик-так - ще експлодира до един или два часа и се очаква да убие 200 или 300 мирни граждани, и тогава е от полза да накараш съответния човек да проговори", обясни тя.
"С онези средства, с които можеш", уточни Льо Пен, запитана дали оправдава мъченията в такива случаи.
След 11 септември ЦРУ подложи десетки задържани, свързани с Ал Кайда, на жестоки, но неефикасни разпити, а същевременно мамеше обществеността. Това се казва в доклад, направен вчера обществено достояние от комисията по разузнаването в Сената, припомня АФП.
Четирийсет и шестгодишната Марин Льо Пен е председател на крайнодесния "Национален фронт", създаден през 1972 г. от баща й Жан-Мари Льо Пен, днес на 86 години. Обвиняван е, че е практикувал мъчения по време на войната в Алжир като офицер от френските парашутни войски, той обаче отрича, посочва агенцията.
Според допитвания на президентските избори през 2017 г. 30 на сто от французите ще дадат гласовете си на "Националния фронт", добавя АФП.
/БТА/