Група китайски интелектуалци удостоиха водача на кубинската революция Фидел Кастро с "награда за мир", смятана за алтернатива на престижния Нобелов приз, за усилията на бившия кубински президент "в разрешаването на международни кризи", предаде Франс прес.
"Докато беше на власт, Кастро не е прибягвал до сила или насилие за решаването на кризи и конфликти в международните отношения и по-специално със САЩ", заяви един от учредителите на Награда за мир "Конфуций", Лю Чжъцин, цитиран от английскоезичния китайски в. "Глоубъл таймс".
Откакто се оттегли от поста през 2008 г., бащата на кубинската революция "се среща неуморно с чуждестранни ръководители и организации и допринесе много за премахването на ядрените оръжия", отбеляза той.
Кастро обаче е известен с това, че по време на Студената война оказваше военна подкрепа на различни марксистки режими и революционни движения в Африка или Латинска Америка, като дори изпращаше войски да се бият в страни като Ангола, Намибия, Етиопия и Мозамбик, припомня АФП.
Фидел покани също СССР да разположи в Куба ядрени ракети, насочени към САЩ, изправяйки през 1962 г. двата тогавашни блока пред атомна война.
При официалното си посещение в Куба през юли китайският президент Си Цзинпин разговаря продължително с Ел Команданте.
За тазгодишното издание на наградата "Конфуций" бяха предложени също южнокорейската президентка Пак Гън Хе, генералният секретар на ООН Бан Ки Мун и Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС).
Първата Награда за мир "Конфуций" беше присъдена през 2010 г. на бившия тайвански вицепрезидент Лиън Чан от неизвестна дотогава китайска асоциация ден преди Нобеловият комитет в Осло да обяви, че удостоява с Нобеловата награда за мир китайския дисидент Лю Сяобо. Тогава китайската организация отрече да е направила това умишлено, но не успя да убеди международната общност, а Нобеловият комитет определи инициативата като "жалка".
През 2011 г. учените и професорите от журито на наградата "Конфуций" избраха Владимир Путин "за забележителните му действия за запазване на мира по света".
/БТА/