Миграцията на румънци и българи във Великобритания е била с равномерни темпове през последните няколко години според ново изследване, което опровергава опасенията, че премахването на ограниченията на трудовия пазар би довело до увеличаване на имигрантите в страната, пише в. "Файненшъл таймс".
Проучването, публикувано от Обсерваторията по миграция към Оксфордския университет, разкрива, че докато общият брой румънци и българи, които живеят в момента във Великобритания, е малко над четвърт милион души, мнозинството от тях е пристигнало преди края на преходния период за трудовия пазар, който приключи на 1 януари 2014 г.
В навечерието на премахването на ограниченията Найджъл Фараж, лидер на Партията за независимост на Обединеното кралство предупреди, че 29 милиона румънци и българи ще залеят страната, стимулирайки "румънска престъпна вълна". Докато тревогата в обществото нарастваше, британският премиер Дейвид Камерън наложи ограничения върху помощите за новопристигналите граждани от ЕС и обеща да се бори за промяна в правилата за свобода на движение в рамките на съюза, припомня "Файненшъл таймс".
Но анализът на Обсерваторията по миграция към Оксфордския университет показва, че пълният достъп до британския пазар на труда за румънци и българи не е довел до драматични промени, както се е очаквало. Броят на румънските и българските граждани във Великобритания се е увеличил с 47 000 за период от една година към септември 2014 г., възлизайки общо на 252 000 души. За периода септември 2012 г. - септември 2013 г., преди отмяната на ограниченията на трудовия пазар, увеличението е било 45 000.
Изследователите посочват, че по-скоро има постоянен темп, отколкото значително увеличаване, както са предвиждали някои.
Данните от проучването са цитирани днес и във вестниците "Гардиън", "Таймс" и "Дейли мейл". Вестник "Дейли мейл" посочва, че според данните един на петима имигранти от Румъния или България не работи, като общият брой на неработещите е 46 000.
Директорката на Обсерваторията по миграция Мадлен Съмпшън отбелязва обаче, че имиграцията от Румъния и България е била "много по-постепенна", отколкото притока от други страни членки на ЕС, като Полша, Литва и Словения, когато тези държави се присъединиха към блока през 2004 г., пишат "Файненшъл таймс" и "Гардиън".
(БТА)