Между 8 и 9 хиляди души се събраха днес следобед пред френското посолство в Берлин, за да изкажат солидарността си след атентатите във Франция. Около хиляда човека в центъра на Лондон вдигнаха моливи към небето в памет на жертвите на атаката срещу сатиричния седмичник "Шарли ебдо" и в защита на свободата на словото, а на шествие в Ерусалим се събраха над 500 души, предаде Франс прес.
Хората, организирали се чрез "Фейсбук", се събраха около 15 часа местно време в центъра на Берлин пред френското посолство, където от сряда се полагат цветя и свещи в памет на 17-те жертви. На стената на посолството също бяха прожектирани трите думи "Аз съм Шарли".
Мнозина от присъстващите бяха дошли със семействата си, въпреки вятъра и студа, отбелязва АФП. Някои размахваха плакати на френски "Аз съм Шарли" или "Берлин е Шарли" на немски. "Свободата на словото не подлежи на преговори" и "Преодолейте ужаса". Други бяха с тениски с надпис "Контролен пункт Шарли ебдо - Свобода без граници". Журналистка на АФП е видяла и плакат с карикатура на пророка Мохамед.„
Точно в 14 часа по Гринуич събралите се на стълбите на Националната галерия в Лондон до площад "Трафалгар" се изправиха и вдигнаха ръце към небето. В тях те държаха моливи и плакати с надпис "Аз съм Шарли". Други бяха написали също "Аз съм евреин", "Свобода, равенство, сатиричност", или държаха френски знамена. В голям кръг, очертан на земята, беше нарисувано сърце с посланията "Аз съм Шарли", "Аз съм британски мюсюлманин" и "Да живее Франция!"
"Те се опитаха да убият цяла Франция и аз исках да кажа не, няма да стане така! Аз съм тук и в името на свободата на пресата, свободата на изразяване", заяви Ромен Абжан, френски учител, който живее в Лондон от 10 години. Той носеше плакат "Братство" и изрази надежда, че общественото движение след атентатите ще доведе до по-мирно общество, което е намерило начин да живее заедно.
На протеста в Лондон присъстваше и британският вицепремиер Ник Клег. Премиерът Дейвид Камерън и лидерът на лейбъристката опозиция Ед Милибанд бяха в Париж, за да участват в шествието във френската столица.
От 16 часа по Гринуич лондонското кметство трябваше да освети в цветовете на френското знаме сградата на Националната галерия, моста "Тауър" и фонтаните на площад "Трафалгар".
В Израел над 500 души се събраха пред екран, на който пишеше "Ерусалим е Шарли". Присъстващите в залата на общинския съвет запазиха минута мълчание, държейки плакати с надписи "Аз съм Шарли" или "Аз съм френски евреин".
"Всички ние сме мишени на тероризма, ние които също носим ценностите на свободата, равенството и братството. Днес всички сме френски евреи. Днес Ерусалим е Шарли", заяви кметът Нир Баркат, за което получи бурни аплодисменти.
Равинът на Ерусалим Шломо Амар прочете молитва в памет на жертвите, четирима от които са евреи. Пиер Беснену, бивш лидер на френската еврейска общност, отбеляза обаче, че обществената мобилизация във Франция "оставя горчив вкус, защото бяхме много самотни след Тулуза". През 2012 г. в Тулуза беше извършен атентат срещу еврейско училище, при което загинаха три деца и учител.
"Въпреки усилията на френските сили за сигурност, ние не можем да защитим нашите евреи във Франция", добави той. Йони Шетбун, председател на франкофонското лоби в Кнесета, заяви че е поискал от премиера Нетаняху да създаде спешна програма в помощ на френските евреи, които искат да емигрират в Израел.
Поне 15 хиляди души заляха днес и централните улици на Брюксел. По улиците се беше издигнато посланието "Аз съм Шарли", изписано най-често на френски, но и на много други езици.
Някои от участниците носеха макети на цветни моливи - оръдието на труда на разстреляните френски карикатуристи от изданието "Шарли ебдо". Шествието преминава под наслова "Заедно срещу омразата".
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.