Сергей Кюрегян, 35-годишен мениджър в Московската енергийна компания, решил да замени ски ваканцията си в Европа със зимна почивка на Черно море.
"Исках да прекарам ваканцията си в Русия“, посочва той, обяснявайки, че преди би избрал да отиде в Швейцария, Австрия и Италия. „Реших, че ще отида на ски в Сочи“.
Броят на руснаците, настаняващи се в хотели в Швейцария, намаля през 2014 г. на фона на срива на рублата и призивите на президента Владимир Путин хората да останат да почиват в страната, пише Bloomberg.
Това се усеща в алпийския град Сейнт Мориц, който през 1928 г. и 1948 г. е бил домакин на Зимните олимпийски игри. Тук скъпите коли изпълват улиците, на които са настанени бутици като Prada и Hermes. Градът е по-луксозен от Давос и отскоро е популярна дестинация за заможните руснаци.
Хотел Kulm има 126 стаи и предлага вечеря за руската Бъдни вечер на 6-и януари, която включва изпълнение от оперен певец. Всичко това струва 600 франка (590 долара) на човек. Резервациите в хотела обаче са спаднали с 8 до 10% през тази зима.
"Вече няма списък с чакащите, какъвто имаше през последните години“, посочва главният изпълнителен директор на Kulm Хейнц Хункелер. По думите му в рамките на ски сезона руснаците съставляват около 13 на сто от клиентите.
„Рублата определено има ефект, но разбира се, много от нашите клиенти имат пари и извън Русия“, коментира той. Според него не бива да се подценяват и думите на Путин, който призова руснаците да почиват в родната си страна.
След анексирането на Крим от Русия миналата година броят на руснаците, които се настаняват в швейцарски хотели се срина с една десета между май и октомври. Някои руснаци избират да не пътуват в чужбина, след като Европейският съюз наложи санкции. Близо 40-процентният срив на рублата спрямо еврото миналата година също направи ваканциите в чужбина по-скъпи и нанесе удар на руските туристически агенции.
Въпреки че руснаците са едва на десето място в списъка с чуждестранните посетители на Швейцария през 2013 г., те са сред туристите, които харчат най-много на територията на страната. През същата година те са харчили по 230 франка дневно, докато останалите чужденци са харчили средно по 180 франка.
Още новини за туристическата индустрия можете да прочетете в Investor.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.