IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Хибридната война в Украйна може да е пример за Китай или Иран

НАТО трябва спешно да намери отговори за тази заплаха

Снимка: Архив Reuters

Снимка: Архив Reuters

Русия води в Украйна "хибридна война", която може да послужи за пример на други нации като Китай или Иран, предупреди Международният институт за стратегически изследвания (IISS) в публикувания си днес годишен доклад за баланса на силите в света, предаде Франс прес.

Документът по случайност се оповестява в деня на срещата на върха в Минск на лидерите на Украйна, Русия, Франция и Германия, която е последен шанс за прекратяване на бойните действия с дипломатически средства, отбелязва АФП.

"Хибридните войни" съчетават различни видове военни операции, понякога прикрити, и масирани комуникационни кампании в социалните мрежи. Те са предизвикателство за повечето редовни армии, които са слабо подготвени за справяне с тях, обяснява престижният научен институт със седалище в Лондон.

НАТО трябва да действа в най-спешен порядък за намиране на отговори на тази заплаха, която може бързо да дестабилизира западните държави, предупреждава институтът.

Конкретно в Украйна Москва води "ограничена война с ограничени цели", като същевременно прилага политика на отричане, която дестабилизира способността за реагиране на западните столици и подсилва проруските сепаратисти.

В доклада се подчертава, че украинската армия е зле екипирана и твърде зависима от оръжия от съветско време. Украинският президент Петро Порошенко впрочем призова натовските страни да доставят оръжия на страната му, а американският му колега Барак Обама не изключва такава възможност, отбелязва АФП.

Институтът подчертава, че руските амбиции се опират на бюджет за отбрана, който от 27,9 милиарда евро през 2013 г. се очаква да нарасне до 43 милиарда евро тази година.

Тази "хибридна война" е ефикасна и трудна за контриране и може да бъде приложена и от други, се предупреждава в доклада. Политическите лидери трябва да се подготвят за възможността някои от техните действителни или потенциални противници, независимо дали става дума за държави като Китай или Иран, или не, да се вдъхновят от неотдавна водената от Русия хибридна война, пише институтът.

В доклада освен това се отбелязва, че някои пропагандни техники, използвани от групировката "Ислямска държава" в Ирак и Сирия за вербуване на чуждестранни бойци, имат "тематични сходства" с използваните в Украйна.

Според института западните генерални щабове твърде много наблягат на конвенционални операции тип "високоточни удари" от далечно разстояние. Еволюцията на съвременните конфликти обаче би трябвало да ги мотивира да развиват техники за контриране на вражеската пропаганда.

Институтът за стратегически изследвания също така се безпокои от военните инвестиции в Азия и подчертава, че Пекин значително е увеличил бюджета си за отбрана след идването на власт на президента Си Цзинпин, като Китай се стреми да контрира американското влияние в региона.

Накрая в доклада се отбелязва, че Северна Корея на Ким Чен-ун значително е напреднала в разработването на неконвенциални въоръжения и ракети и че периодът между февруари и септември е бил белязан от безпрецедентно интензивни изпитания на ракети.

Същевременно комунистическият режим в Пхенян остава зависим от силно остаряло оборудване, добавя Международният институт за стратегически изследвания.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата