IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

"Чистка" в силовите служби може да дестабилизират Русия

Готвят се съкращения на хора и заплати

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Русия подготвя нов, съкратен държавен бюджет и на всички правоохранителни органи е наредено значително да намалят разходите си или да уволнят близо 10 на сто от персонала. За да запазят личния си състав, ведомствата са готови да жертват различните добавки към заплатите, включително за напрегната служба, пише "Комерсант".

По данни на вестника, мярката засяга дори Федералната служба за сигурност (ФСС), която ще трябва да освободи 10 на сто от щата или да вземе средства за издръжката им от други пера на бюджета си.

Според негов източник, слухове за съкращения плъзнали в службите още миналата година, когато във ФСС започнали проверки и някои агенти, предусетили "чистката", сами поискали да ги прехвърлят от столицата в "трудни" региони, където не достигат офицери - примерно в Северен Кавказ.

Прокуратурата разчита да запази кадрите си, като се раздели с част от добавките към заплатите, например за секретност. Федералното следствие не планира големи съкращения и смята да намали разходите, като ореже по-специално служебните покупки.

На практика във всички руски правоохранителни ведомства основната заплата е само малка част от общото възнаграждение на служителите.

Министерството на извънредните ситуации обаче ще намали персонала с 3 на сто или с 10 хил. души, като съкрати незаети бройки и уволни навършили възраст за пенсия, информират източници на всекидневника.

Александър Михайлов, служил на "генералски длъжности" в три руски силови ведомства, заявява пред "Комерсант", че всички досегашни съкращения в структурите от бранша приключвали с "недостиг на служебни кабинети".

Според "Независимая газета" обаче финансирането на силовите ведомства може да бъде орязано с 10 до 30 на сто и в регионите на Русия назрява паника по повод плановете на Москва да пести средства от държавния апарат.

Засега силовите кадри "са склонни да обвиняват за бедите си САЩ и западните санкции, но започнат ли все пак реални уволнения, това ще намали според експерти лоялността им към Кремъл и може да постави под удар днешната политическа и социална стабилност" в Русия, коментира изданието, цитирано от Би Би Си.

Ако съкратените "не си намерят нормална работа, а в търговските структури най-вероятно ще им кажат "довиждане", бившите държавни служители ще станат бомба със закъснител", смята експертът Константин Калачов.

През 1987 г. хората в Съветския съюз се надяваха обстановката в страната да се стабилизира, а през 1989 г. започнаха масови митинги, напомня аналитикът Алексей Макаркин.

Не успее ли Кремъл да стабилизира ситуацията в днешна Русия, "сега процесите може да придобият сходен характер", прогнозира експертът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата