Продължаващите боеве в Йемен стават все по-ожесточени. Дългата гражданска война в малката, но стратегическа арабска държава би могла да бъде от огромно световно значение. Кои обаче са групите, които се борят за контрол над Йемен и защо?
Йемен се намира на края на Арабския полуостров, до Баб-ел Мандеб – тесен пролив, през който преминава по-голямата част от световния петрол. Този, който контролира Йемен, би могъл да контролира движението на петрола в цял свят, разказва Дейвид Гура от телевизия Bloomberg.
Сраженията в Йемен са главно между сили, верни на сунитския президент Абдураба Мансур Хади и група бунтовници от северната част, известни като хуси. Хусите са шиитска малцинствена група, които са в съюз с предишния президент Али Абдула Салех, и сега контролират по-голямата част от военните.
Хусите превзеха столицата Сана през септември и принудиха президента Хади да избяга. Хусите продължиха да се движат на юг и сега се намират близо до Аден. Случващото се в Йемен се разглежда като война на посредници между съседите на Йемен – враждуващите Иран и Саудитска Арабия.
Твърди се, че управляваният от шиити Иран подкрепя хусите, а Саудитска Арабия, управлявана от сунити, поддържа президента Хади.
Саудитска Арабия, която има дълга граница с Йемен, е все по-разтревожена от нарастващото иранско влияние в страната.
Внасяща допълнително напрежение е друга, съвсем отделна бунтовническа група, която действа в Йемен - сунитски мюсюлмански екстремисти, верни на Ал Кайда. Те водят своя собствена война както срещу правителството, така и срещу хуските бунтовници и са взели контрола над големи територии от страната.
Това е сложна война, която светът и петролните пазари наблюдават отблизо.
Вижте повече във видеото на bgonair.bg:
Гледайте още видео материали от "Свят" на bgonair.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.