Прословутият воин, живял през 12 в. и обречен на забрава по време на комунистическия режим, днес е навсякъде в столицата Улан Батор.
Образът му продава както сред местното население, така и сред чуждестранните туристи, от многобройни марки алкохол (поне четири вида водки и една бира) до ферментирало мляко от кобила с алкохолно съдържание.
Чингис хан краси фасадите на хотели и ресторанти, на антикварни магазини, ликът му е върху пощенските марки и кибритените кутии.
И тъй като тази година се отбелязват 800 години от създаването от хана на Монголската империя, той е основният джокер на правителството за привличане на туристи, които се очаква да бъдат около половин милион.
Затова международното летище в столицата изостави труднопроизносимото си наименование и се прекръсти на...Чингис хан.
Мнозина са възмутени от "опорочаването" на националния герой, а прекалената еклсполатация доведе до разглеждането на законопроект, който предлага името на Чингис хан да се превърне в "марка", собственост на държавата.
Според този план компаниите ще трябва да плащат такса, за да използват името или образа на военния предводител, а други, като производителите на цигари например, няма изобщо да имат това право.
Това обаче няма да попречи на разпространението на "марката" извън граница, нещо повече - при търсенето в Интернет на израза "ресторант Чингис хан" излизат хиляди страници.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.