IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Хиляди на протест срещу срещата на Г-7 в Германия

Част от тях носеха плакати "Г-7, върви по дяволите! Аз харесвам Путин"

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Хиляди демонстранти участваха в шествие в германския курортен град Гармиш-Партенкирхен, за да протестират срещу срещата на лидерите от Г-7, която започва утре в разположения  наблизо замък Елмау в провинция Бавария, предаде Ройтерс.

Протестиращите носеха плакати с надписи "Борба срещу Г-7 за революция" и "Г-7, върви по дяволите! Аз харесвам Путин". Това ще е втората среща на върха на водещите индустриални страни, на която Русия е изключена, след като участието й в Г-8  беше замразено заради анексирането на Крим.

71-годишният Райнер Липферт, облечен с червена тениска, на която пишеше "Поддръжник на Путин", каза, че изключването на руския президент само ще изостри конфликта. "Сега ние виждаме началото на студена война, при което и двете страни дрънкат оръжия", заяви той.

Протестиращи срещу Г-7 са опънали палатки в околностите на Гармиш-Партенкирхен, надявайки се, че световните лидери ще се вслушат в изразяваната от тях загриженост по различни въпроси - от промените в климата и глобализацията до бежанците и правата на животните, отбелязва ДПА.

Тийнейджърът от Мюнхен Лукас Мюлер, който за първи път участва в протестен лагер, беше особено недоволен от подкрепата на германската канцлерка Ангела Меркел за търговско споразумение между САЩ и Европа, известно като Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство (ТТИП). Той и негов приятел държаха плакат, на който от едната страна беше написано "Спрете ТТИП", а от другата имаше карикатура, изобразяваща американския президент Барак Обама и Меркел като Хензел и Гретел. "Това е нашата демокрация", каза той.

Фридерике Хаберман, която е ветеранка от протести срещу срещи на световните лидери, заяви, че иска Г-7 да обърне внимание на належащи въпроси като бедността, пропастта между бедни и богати и сигурността на храните. Според нея "Г-7 представлява икономическа сила, подкрепена от военна сила". По думите й "тези протести помагат за развиване на демокрация от  обикновените хора".

Кристоф Шот и група приятели от движението "Светът в действие" се появиха в Гармиш-Партенкирхен облечени в зелени, наподобяващи дървета костюми, за да подкрепят плановете на Меркел за използване на срещата на върха като повод да се активизира Г-7 за действия срещу климатичните промени. Те носеха маски, всяка от които представяше лидер на държава от Г-7, и се бяха разделили на "климатични герои", сред които бяха Меркел,  Обама, френският президент Франсоа Оланд, британският министър-председател Дейвид Камерън и италианският  министър-председател Матео Ренци, и облечени в черно "климатични злодеи" - канадският министър-председател Стивън Харпър и японският министър-председател Шиндзо Абе, които според критици протакат приемането на мерки в областта на климатичните промени.

"Меркел е климатичният канцлер", каза Шот, изтъквайки нейната подкрепа за действия за решаване на проблема с глобалното затопляне. "Ние искаме тя отново да се изяви като климатичен герой", заяви той.

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата