Присъединяването на България към Европейския съюз беше правилно политическо решение с дългосрочна перспектива. Далновидно решение със стратегическо значение, което увеличи сигурността и стабилността на Балканите. Това заяви президентът Росен Плевнелиев на среща с членовете на Германско-българския форум, на който представи постигнатото от България 10 години след подписването на Договора за присъединяване на България към ЕС, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Държавният глава подчерта, че постигнатото от страната ни през последните години се дължи на „мотора на европейската интеграция“.
Президентът Плевнелиев беше категоричен, че днес България е незаобиколим фактор за стабилността на Балканите – държава, през която преминават най-много европейски транспортни коридори и която работи за модернизирането на своята икономика и постига резултати. По думите на президента БВП на България за последните 10 години се е удвоил и държавата отделя три пъти повече средства за образование, здравеопазване и за пенсии. Държавният дълг е намалял три пъти, а преките чуждестранни инвестиции са се увеличили седем пъти.
„Германско-българските двустранни отношения също се развиха. Стокообменът между Германия и България в последните 10 години се удвои. Днес Германия е най-големият търговски партньор на България, а броят на германските туристи се увеличи значително през последните години“, отбеляза още държавният глава.
Президентът посочи, че европейската солидарност дава своите първи плодове в България. С подкрепата на европейските фондове страната ни стартира проекти за изграждането на 300 км магистрали, на 26 метростанции, на ж.п. линии, пътища, водни проекти, на първата у нас иновационна екосистема – София Тех Парк, както и на над 10 000 проекта в подкрепа на малките и средни предприятия. „Успяхме да подобрим значително и капацитета на местните власти за изпълнение на европейските проекти“, посочи Росен Плевнелиев.
Държавният глава беше категоричен, че независимо от трудностите през последните две години - смяната на пет правителства, фалит на четвъртата по големина банка, опустошителните природни бедствия, миграционната вълна, както и негативното влияние на кризите в Гърция и Украйна, България е успяла да съхрани стабилността си и очаква икономически растеж от близо 2% за 2015 г. „Убеден съм, че със смели реформи и добро управление бихме могли скоро да постигнем растеж от над 4 на сто“, заяви президентът.
Пред членовете на Форума Росен Плевнелиев припомни, че преди 20 години балканските държави са били разделени и изолирани, а днес работят за интеграция и споделят обща перспектива за развитие „Европейската регионална политика е силен инструмент на демокрацията и подава ръка на гражданското общество, за да заработят по-ефикасно и по-прозрачно всички институции в региона на Югоизточна Европа", заяви още президентът.
„Стоя зад енергийната ефективност, диверсификацията и либерализацията. Стоя зад изграждането на Европейски енергиен съюз. В това виждам нов мотор на интеграцията. Цената на газта трябва да се определя от пазара, а не от политически интереси. Газта вече не трябва да бъде оръжие, а стока“, подчерта още президентът Плевнелиев.