Изолирани от международния пазар, иранците чакаха с нетърпение вдигането на санкциите, предвидено в ядреното споразумение, което им позволява да пазаруват в чужбина по интернет и да купуват свободно най-новите модели американски смартфони, пише Али Нурани от Франс прес.
За посетителите на състоялия се наскоро Панаир на книгата в Техеран рекламните плакати с текст "Купувайте направо в Амазон" имаха горчив привкус: за иранския потребител е на практика невъзможно да прави поръчки в сайта на американския гигант за пазаруване онлайн, тъй като страната няма достъп до световната банкова система СУИФТ.
От 2006 г. иранците са подложени на поредица санкции от страна на ООН, САЩ и Европейския съюз, които експерти определят като най-строгите в света.
При това положение те се насочиха към посредници. На Панаира "Амазон" всъщност беше местна компания, предлагаща достъп до библиотеки на английски език. . . на тройна цена.
Същият икономически модел се прилага за смартфоните, козметиката и други изделия, произвеждани на Запад: в отсъствието на официални канали контрабандата процъфтява.
Ядреното споразумение, подписано във вторник във Виена с големите сили, е така дългоочакваният изход от това положение. Иранците се надяват да се възползват бързо от новото отваряне на вътрешния пазар, с най-добрите оферти и по-голям избор на продукти.
"Икономиката е като телефонна линия. Колкото повече линии имате с други страни, толкова по-добра ще е търговията", обобщава Мохамад Голи Юсефи, преподавател по икономика в университета "Аламех Табатабей" в Техеран.
"Когато стоките се внасят свободно, е възможно да се създадат преки връзки с производителя - в страните в Европа или в САЩ и да се отървете от посредниците", обяснява той.
През април самият умерен президент Хасан Рохани посъветва онези, които се облагодетелстват от санкциите, "да си потърсят нова работа".
Сключеното през ноември 2013 г. междинно споразумение отмени част от санкциите и западните компании се възползваха от случая да подновят връзките с иранските си партньори. Някои чакат само окончателното споразумение, за да финализират контрактите.
Икономиката остава уязвима
С население от близо 78 милиона души Иран действително е пазар на бъдещето за чуждестранните компании, най-вече поради това, че повече от половината иранци (56 процента) са на възраст под 30 години - население, което използва максимално новите комуникации и е жадно за технологичните новости.
В Техеран "iPhone 6", внос от Турция, се продава за 28,5 милиона риала (850 долара на свободния пазар) срещу 750 долара (без такси) в САЩ. "Епъл" обаче не оперира в Иран заради американските санкции и проблемите идват след покупката.
"Заради санкциите не можем да плащаме приложенията", обяснява 30-годишната Сара Деракшам, преподавателка по английски език, който се е абонирала за "Appstore" чрез приятел в Канада.
Поправките са скъпи, тъй като гаранцията на производителя не е валидна в Иран. "От магазина ме накараха да платя местна гаранция от 100 долара, но тя не беше призната от застрахователя. Трябваше да подам жалба, за да получа нов телефон", разказва Деракшам.
Макар някои висши политици като бившия ултраконсервативен президент Махмуд Ахмадинеджад да омаловажаваха последиците от санкциите, Рохани призна, че чуждите инвестиции, от които страната се нуждае, ще се върнат само след премахване на санкциите.
При официална безработица от 17 процента, инфлация от 15 процента и 3 процента икономически растеж Иран остава уязвим за колебанията в курса на петрола - основен източник на приходи във валута за страната, разполагаща с четвъртите по големина в света петролни залежи.
Скокът в цените на черното злато в последните години даде възможност да се ограничат последиците от санкциите. Жестокият срив в цените през пролетта на 2014 г. прави връщането на Иран на международната сцена още по-неотложно.
Някои иранци смятат, че вече е твърде късно. Али Езади е завършил туризъм, но поради липса на работа по специалността му той си вади хляба като шофьор на такси в Техеран. "Споразумение или не - това няма да промени нищо за мен", казва 24-годишният мъж, който мисли да емигрира в Канада.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.