IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Русия в капана на.... златото

Стопяването на цената не можеше да се случи в по-лош за Путин период

Снимка: www.pixabay.com

Снимка: www.pixabay.com

Руският президент Владимир Путин не обича да бъде зависим от Запада. И той не харесва, когато руските държавни активи зависят от капризните курсове на западните валути. А в представите му не може Русия да инвестира в долари. Затова трябва да се намерят алтернативи.

Еврото, като втората най-силна глобална валута, не влиза в плановете след избухването на кризата в Крим и Украйна. Валутата на бившата братска страна Китай – юанът, и днес все още не е конвертируема и затова отпада като резервна валута.

Ето защо преди няколко години Путин започна да увеличава руските златни резерви - така че доларът да не може да навреди на държавната хазна. Но нещо генерално се обърка. Според изчисления на германския всекидневник Die Welt благодарение на политиката на Путин в това отношение родината му загуби около 15 млрд. долара.

Така Русия успя да увеличи своите златни резерви повече от три пъти от 2007 г. насам. Преди осем години страната разполагаше с 400 тона, днес в руските трезори има около 1275 тона. Само през юни бяха добавени 24,2 тона. С това Русия стана страната с шестите по големина златни запаси в света.

Но изведнъж Кремъл се сблъсква с нов противник. И това не е администрацията във Вашингтон, която да използва силната позиция на долара, за да наложи собствените си интереси в света. Става дума за капризите на „капиталистическите финансови пазари“, които превърнаха желанието на Путин да бъде независим от Запада чрез златото в едно скъпо начинание. Въпреки че Кремъл преструктурира активите си всеки месец и по този начин натрупваше все повече злато, стойността на държавния златен резерв остава на нивото от 2011 г. - около 45 млрд. долара.

Общите резерви на Русия според Die Welt се оценяват на 358 млрд. долара. Ако се вземе предвид текущата цена на златото, то страната загуби около пет процента от активите си - точно 15 млрд. долара.

Вината е на сътресенията на пазарите на суровини. Златото вече не е толкова популярно сред инвеститорите, колкото през последните години, а стойността наскоро спадна драстично. Цената за унция падна под границата от 1100 долара и по този начин – на най-ниското ниво от март 2010 г., се казва в материала на германската медия.

Стопяването на цената на златото не можеше да се случи в по-лош за Путин период. Руският президент все още таи надежда, че рецесията на икономиката на страната скоро ще е минало. Сега обаче цената на златото може да направи всичко това „сметка без кръчмар“. Целият суровинен комплекс е в низходяща спирала. Това може да се види от Bloomberg Commodity Index, който следи цените на злато, мед, захар - най-важните „съкровища“ на земята. Той падна до най-ниското си ниво за последните дванадесет години.

При това руската икономика до голяма степен е зависима от износа на суровини. Още преди санкциите нефтът, газът и рудите правеха три четвърти от износа на страната. След като сега тези източници носят по-ниски приходи, Путин ще е все по-зависим от своите резерви.

Подобряване на положението не се вижда. Вестникът цитира експерти, според които стойността на златото може да падне скоро под границата от 1 000 долара.

„Силата на долара ще продължи да е голяма, а с това ще падне значението на златото като резервна валута“, цитира Welt анализатора от Goldman Sachs Джефри Кюри. 

Още международни новини можете да прочетете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата