Едва пресякъл тунела под Ламанша, африканецът, който рискува живота си, сега се изправя пред нова опасност: затвор. Но експерти твърдят, че въпреки обвинението, на мъжът не бива да бъде отказано убежище.
Абдул Рахман Харун е първият мигрант, за който се знае, че е прекосил евротунела на крак. Той е успял да премине близо 50-те километра от Кале, Франция до Великобритания, без да бъде смазан от пътуващите със 160км/ч влакове.
Всъщност, оставали са му броени метри преди да стъпи на английска територия, когато е арестуван, разказва "Ню Йорк Таймс". Обвинен е по силата на стар закон от 19 век за препречване на железопътна техника. Ще се яви пред съда на 24 август.
В момент, когато всекидневно тунелът бива атакуван от бежанците при Кале, случаят на Абдул повдига морална и правна главоблъсканица.
Трябва ли Харун, мигрант от Судан, да бъде наказан за дръзкия си и смел акт, който обаче представлява потенциална заплаха за него и хилядите други, които искат да повторят стореното от него? Или трябва отчаянието му да бъде посрещнато със съчувствие, или, ако той реши да кандидатства за убежище и бъде одобрен, трябва ли да му се даде статут на бежанец, в страна, която той толкова отчаяно искаше да достигне?
Правната кантора, представляваща суданеца, напомнят, че по силата на конвенция на ООН от 1951 г., бежанците са защитени срещу преследване от закона за методите, по които са влезнали в страната, която е тяхно убежище.
В свой блог адвокат от кантората защити клиента си с думите: ''Сякаш бързането да го обвинят е защото искат да изпратят съобщение за останалите, да не се опитват да направят същото''.
Дебатът допълнително се разгорещи, след като външният министър на Великобритания Филип Хамънд грубо отсече, че Европа не може да се защити, ако е принудена да приеме все повече прииждащи африканци и хора от Близкия Изток.
''Трябва да решим проблема и то най-вече чрез възможносттта да пратим обратно в родината им хората, които не могат да кандидатстват за убежище!'', заяви той.
Неговите думи провокираха опозицията и защитници на човешките права да предупредят, че все повече бежанците се ''дехуманизират''.
Междувременно компанията, която обслужва Евротунела, заплаши да съди правителството на Великобритания за 200 млн. британски лири ако министрите решат тунела да бъде затварян през нощта.
Но разходи има и за Франция, а и за Англия. Щетите, които тълпите причиниха, в опита си да нахлуят в тунела, се оценяват на 250 млн. лири дневно.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.