IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Нова ера: Иран за мир, но на борба срещу ционизма

Ислямската република ще се бори и с коалицията срещу ИД

Нова ера: Иран за мир, но на борба срещу ционизма

Снимка: архив Ройтерс

След трудно постигнатото споразумение с Иран за ядрената им програма, страната малко по малко се открива към света, коментира Би Би Си, след като екип журналисти посети ислямската република и се срещна с вицепрезидентът Масуме Ебтекар.

В интервюто Ебтекар заяви, че Иран има право да се защити, но няма намерение да става доминираща сила в региона. Надява се страната му д си спечели отново доверието на съседите, за да работят заедно срещу екстремистки групоровки.

Иран често е обвиняван в дестабилизиране на Близкия изток. От Иран идва финансирането на сирийския президент Башар Ал Асад и ливанската шиитска групировка Хизбулла, но също така ислямската република играе и централна роля в борбата срещу джихадистите от Ислямска държава. Освен че Техеран мобилизира шиитската милиция, те изпращат и специалисти, които да съветват иракската армия.

''Нова ера''

Ебтекар е била замесена с драмата със заложниците в Американското посолство през 1979 година и нейния път от тогава рефлектира върху развитието на страната.

Кризата продължава 444 дни и завинаги променя курса на иранската история. Тогава Ебтекар е говорител на студентите, които държат заложници и лика ѝ често се появява по телевизията. Днес тя заявява, че не е очаквала това събитие да остави подобен отпечатък в историята. Дори студентите очаквали, че всичко ще отшуми за няколко дни. Не съжалява, но заявява, че дори самите те не са одобрили някои от последвалите политики на държавата.

Сега тя е представител на реформаторския лагер и говори открито за нуждата от прогрес и промяна, които младите в Иран очакват. 

Тя настоява, че Иран няма да спре да защитава ''застрашените от ционисткия режим'', визирайки Израел, и има нужда да се защитава в регион, който приютява толкова много военни бази на САЩ. Но тя добавя, че Иран възнамерява да използва влиянието си да ''проповядва мир и стабилност''. 

''Нашият външен министър направи множество посещения в региона, защото поддържането на връзките и най-вече възобновяване на доверието в нашите съседи, е важен въпрос за нас. Надяваме се да изградим отново доверие в работата си с държавите от региона, за да можем да дадем отпор на екстремизма, срещу тероризма, срещу Ислямска държава, която е един отвратителен феномен'', коментира Ебтекар.

Тя разкрива, че Иран е ''установил диалог'' с регионалната сунитска сила Саудитска Арабия, която е начело на интернационалната коалиция, която се опитва да изтласка войците Хути от Йемен.  ''Трябва да разрешим конфликта в Йемен, който е пагубен за тази нация'', настоява тя.

Последиците

Ебтекар коментира, че ядреното споразумение дава на реформаторите в Иран, както и на президента Хасан Рохани ''лостов механизъм'', с който да влияят на останалите политически групи в страната.

''Смятам, че има вътрешен дебат и че можете да чуете различни мнения – някой критикуват сделката, а други тотално я отричат'', обяснява вицепрезидентът. ''Но най-вече мнозинството от иранския народ вижда сделката като успешна стъпка напред'', допълва тя.

Най-консервативните групи, като Революционната гвардия критикуват сделката, но не се очаква да я отхвърлят.
Вицепрезидентът отхвърля критиците на ядреното споразумение в САЩ, които твърдят, че не може да се вярва на Иран.

''Смятам, че Иран много ясно показа намеренията си да се придържа към клаузите от споразумението и всъщност дори мисля, че има достатъчно доказателства, които сочат, че Иран изпълнява задълженията си на международно ниво'', заключи Ебтекар.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата