Проект за хидравлично разбиване в Западна Канада е причинил едно от най-големите земетресения, свързани с тази технология за добив на шистови горива, съобщи държавната телевизия CBC, цитирана от Франс прес.
Технологията, използвана от компания Progress Energy, филиал на малайзийската държавна компания Petronas, е предизвикала земетресението с магнитуд 4,4 в североизточната част на провинция Британска Колумбия през август 2014 година, твърди комисията за регулиране на петролната и газова промишленост в провинцията.
Трусът е бил предизвикан от впръскването на течности при хидравличното разбиване (фракинг).
Няколко дни преди това е бил регистриран друг трус, предизвикан от фракинга, с магнитуд 3,9, по данни на официалната агенция Sеismes Canada.
Тази технология се състои в инжектирането при силно налягане на вода, а понякога и на химикали и пясък, за да се разбият хоризонтално шистовите пластове.
Използването й се оспорва поради опасността от замърсяване на подпочвените води.
Американската геоложка служба (USGS) е на мнение, че тази технология е причина за все по-многобройните сеизмични трудове през последните години в централните райони на Съединените щати.
Фракингът е забранен в Германия, Франция, Люксембург, Холандия и Чехия. България е наложила мораториум срещу хидравличното разбиване.
Заради земетресението Progress Energy е била принудена да използва по-малко флуиди при впръскването в земните пластове.
Канадската телевизия съобщи също така, че дейността на друг обект на Progress Energy в същия район е била спряна временно от властите миналата седмица, докато бъде установена причината за друго земетресение, с магнитуд 4,6.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.