Властите в Сан Франциско, Вашингтон и Ню Йорк използват рибата-луна за опазване на обществените водоеми.
Малък брой рибки се пазят в аквариуми, които непрекъснато се пълнят с вода от местата, които захранват населеното място.
Компютъризирана система пък отбелязва промените в жизнените показатели на животинките и праща сигнал, когато нещо с тях не е наред.
От 11 септември 2001 година американското правителство приема насериозно заплахите за терористични действия срещу водоемите в страната.
По силата на федералните закони, всички обществени водни системи трябва да бъдат оценени за уязвимост към терористични нападения. Водоемите се проверяват непрекъснато за химични и биологични агенти.
Рибата-луна е устойчива, но доста чувствителна към различен вид токсини. Когато животинката е изложена на подобни вещества, тя развива рибешката разновидност на кашлянето, огъвайки хрилете си, за да се освободи от нежеланите частици.
При първи подобни знаци у рибата, компютърната система изпраща сигнал чрез e-mail, пейджър или мобилно устройство, известно като „рибешки телефон“.
Рибките бяха назначени на работа в Ню Йорк наскоро, когато системата откри следи от дизелово гориво в един от водоемите – доста преди устройствата на Министерството на околната следа да ги усетят.
Все пак, и рибките имат някакви ограничения. Те не могат да бъдат надежден датчик за микроби, нито пък могат да бъдат използвани като защита срещу други видове нападения, като бомбардиране на водоема, или пък срещу хакери, които атакуват системата за контролиране на изтичането на вода от водоемите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.