Намесата на Русия в сирийската криза е геополитчески трус със средна степен. Тя беше очаквана, защото Русия смята, че са засегнати интересите й - на страната на ИД воюват над 2000 чеченци, а също така представители и на други националности от Руската федерация и нейното обкръжение. Това каза в ефира на телевизия Bulgaria ON AIR журналистът Валери Тодоров.
"Предполагам, че Русия разполага с достатъчно разузнавателни данни, за да се осмели на такава операция, тъй като военните бази, които тя разполага след 90-те години, бяха в близката й сфера и зона на влияние", посочи той.
Тодоров определи настоящата операция на Русия като "доста тежка" и по думите му страната се е възползвала от вакуума, който е настъпил в съгласуването на позициите на другите страни относно кризата.
Според него залогът е бъдещето на Сирия и кои ще са участниците в политическия процес. "Разрушението на една регионална сила като Сирия е проблем за целия регион", смята Тодоров.
"Интересното е как ще се намесят другите регионални играчи – Иран, Ирак, Саудитска Арабия, които досега стояха в сянка, тоест кръгът на заинтересованите от разрешението на конфликта е вече чувствително разширен и ще ограничи влиянието на САЩ", анализира още той.
Тодоров определи, че за в бъдеще в Сирия явно ще се мисли за коалиционни правителство.
Той смята, че без сухопътна операция няма да се разреши сирийската криза. Според него подкрепата на руския президент Владимир Путин за Асад е насочена в тази посока.
С поведението си в Сирия Русия легитимира едно друго качество с ролята си в глобалната политика.
"Виждаме я със самочувствие, че може да влияе ефикасно. Това за нея е много голям риск, защото ако нейните действия не са достатъчно ефикасни, рискува отново да загуби част от влиянието, което постигна с политически средства", каза още той.
Целият разговор чуйте във видеото на Bulgaria ON AIR.
Още новини от "България" четете в bgonair
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.